4.ročníkom LEAF Award rezonovali témy ako ekológia, občianska angažovanosť, robotika, ale aj kultúra. Študenti z celého Slovenska sa v júni vydali na cestu rozvojového programu, počas ktorého budú pracovať na rozvoji svojho projektu, ale ja samého seba. Začiatkom októbra sme sa opäť stretli, aby sme sa neformálne porozprávali o tom, čo už stihli urobiť a naopak, čo sa im ešte nepodarilo.  

Naše neformálne stretnutie na pôde LEAF Academy otvoril Peter Irikovský, ktorý je už štvrtý rok členom poroty LEAF Award. Porozprával nám svoje skúsenosti o tom, ako sa nevzdávať a aké rôzne úskalia musel prekonávať pri budovaní biznisu. Všetkých zúčastnených povzbudil k odvahe púšťať sa do vecí, pretože „úspech je aspoň to skúsiť.“

Po Petrovi dostali priestor tí, ktorí boli počas tohto večera najdôležitejší- laureátky a laureáti 4 ročníka LEAF Award. Predstavili sa počas krátkej diskusie a viac priestoru predstaviť svoj projekt dostali pri prezentačných stolíkoch so svojími projektami.

Ekologické ľanové obaly

Keď Daniela Gregušová brigádovala v papiernictve, všimla si, aké veľké množstvo plastových obalov na zošity a učebnice ľudia spotrebujú. To ju priviedlo k myšlienke na projekt ekologických obalov, ktoré by ich mohli nahradiť. Ako materiál vybrala Daniela ľan, pre jeho ekologické vlastnosti, jeho pevnosť a odolnosť. Nápad pretavila do skutočnej firmy YOMA, ktorá funguje od januára a má vlastnú webstránku s e-shopom. Dnes už nevyrábama iba dizajnové obaly, ale aj ekologické odličovacie tampóny.

Zmena je na nás

Mladí ľudia radi a často nakupujú oblečenie, aby držali krok s módnymi trendami. Miška Suchá takisto patrila medti takýchto tinedžerov až kým nevidela video #EveryIndividualMatters. Otvorilo jej oči v tom, že za naše lacné oblečenie platia vysokú cenu ľudia, ktorí ho vyrábajú a príroda, ktorú odevný priemysel znečisťuje. Svojim projektom Young&Eco robí osvetu o udržateľnej móde na školách, organizuje módnu prehliadku upcyklovanej módy a počas leta stihla natošiť aj krátky dokument Zmena je na nás. Premiérovať ho bude veľmi tématicky na festivale udržateľnosti Pomalo- nenechajte si to ujsť ?

Časopis, ktorý spája

Lauriným projektom je časopis, ktorý prepája umelcov a žurnalistov z celého Slovenska. Časopis Hmota spája rozličné uhly podľadu na jednu tému. Lauriným snom bolo vydať časopis v printovej podobe. V septembri sa jej sen stal skutočnosťou. Na naše stretko doniesla čerstvé výtlačky už 4 čísla, v printe mala však HMOTA premiéru. Profesionálny dizajn a kvalitné čítanie na tému Metamorfóza. „Svet sa neustále deje…Premeňme myšleinky na činy, tvorme a zlepšujme. Meňme svet k lepšiemu. Zmeny sme my.“ píše Laura v editoriáli. Pri rozhovore s ňou som si istá, že ľuďom okolo Hmoty sa darí zhmotňovať kreativitu a umenie. 

Edukatívny robot Cing

Stano Jochman je Košičan, ktorého programovanie a debaty o ňom veľmi bavia. Preto neváhal a docestoval za nami až z Košíc…na otočku ? Jeho edukatícny robot Cing, ktorý pomáha deťom učiť sa programovať bez toho, aby museli ovládať elektorniku, sa posúva vpred. Na svete je jeho štvrtá verzia, Stano potrebuje vyrobiť ešte 9 rovnakých prototypov a potom sa rozbehne do škôl spolu so svojou kamarátkou Veronikou. Poskladať jedného robota mu zabralo 10 hodín, preto momentálne premýšľa aj nad tým, ako by to mohlo urobiť rýchlejšie.

Medzi ocenenými je tento rok aj pani učiteľka Lucka z gymnázia na Vazovovej. Lucka verí, že najdôležitejšie je v škole to, aby boli študenti nielen múdri, ale aj spokojní a šťastní. So svojimi žiakmi preto na pilotuje hodiny, kde ich učí ako zvládať zložité situácie a byť vo svojom živote šťastný. Viac o jej projekte sa môžete dočítať tu: https://www.leaf.sk/irpu/blog-lucie-bokesovej/

Neformálne stretko sme ukončili malým kvízom o projektoch a programe LEAF Award. Nechýbali ani palacinky v záhrade, ktoré osladili naše spoločné rozhovory. Tešíme sa na ďalšie stretnutie 🙂