Pracuj v LEAFe

PRACUJ V LEAFE

Pomáhame písať inšpiratívne príbehy budúcich osobností Slovenska.
A popritom rozvíjame aj tie vlastné.

Pridaj sa k nám a staň sa súčasťou príbehu LEAF!

Čo sa nám v tíme najviac páči na práci v LEAFe?

 • Páči sa mi byť súčasťou skupiny ľudí, ktorí žijú svoje sny, prijímajú výzvy a motivujú sa navzájom.

  Dušan

 • Tím je fantastický. Inšpiruje ma, vedie k pokore a k úprimnému šťastiu z toho, že môžem byť jeho súčasťou. Je to môj vlastný ostrov pozitívnej deviácie a najlepšie je, že stále rastie!

  Tami

 • Ľudia – ich otvorenosť, podpora, prijatie, rešpekt od prvej chvíle, keď nastúpiš do LEAFu, ich motivácia a nadšenie pre to, čo robia a snaha excelovať v tom.

  Janka

 • Možnosť úzko spolupracovať s inšpiratívnymi ľuďmi s veľmi rôznorodými skúsenosťami (korporácie, startupy, verejná správa, mimovládky, školy) vrátane úžasne talentovaných mladých ľudí s túžbu rozvíjať sa.

  Braňo

 • Páči sa mi pracovať pre LEAF, lebo mi to dáva zmysel, pretože cielime fakt vysoko, usilovne na tom pracujeme a nezabúdame popritom na srandu. Pretože nám záleží ako na študentoch, tak na ostatných ľuďoch, s ktorými pracujeme.

  Stanka

 • Každý deň idem do práce s pocitom, že sa nemôžem dočkať ďalšieho dňa s našimi účastníkmi.

  Silvia

 • Skvelá príležitosť prispieť k podstatnej pozitívnej zmene Slovenska.

  Braňo

 • Toľko rozličných skúseností, kariér, životných ciest mojich kolegov a kolegýň – každý deň sa naučím niečo nové.

  Ľubka

 • Keď prichádzam do práce, je to ako malá univerzita – každú chvíľu sa niečo naučím a zároveň prispievam skvelej myšlienke pre krajinu, ktorú milujem.

  Stanka

 • Každodenné príležitosti prevziať iniciatívu a naučiť sa niečo nové.

  Janka

 • Rôznorodé a náročné zadania a úlohy – naučíš sa veľa nového a rozhodne sa nebudeš nudiť. 🙂

  Vero

 


Pracovné ponuky v LEAF

Community Builder

Our main challenge: Community builder is a dual role, part of which focuses on building community of Young Professional Programs. At the same, the selected candidate would also drive strategy to build communities of other LEAF programs and start connecting to broader ecosystem.

Scale up coordinator for teacher development program

Main challenge: This is a once in a lifetime opportunity to help scale-up the successful and proven teacher development program with consistently high participant satisfaction rates and potential to innovate Slovak education.

Pracovné ponuky v Butterfly Effect

Apps Lab Master

Main challenge: Apps Lab Master leads the Apps Lab and ensures smooth running with constant progress from students, while ensuring students, mentors & company partners are satisfied. He/she creating curriculum and challenges for AppsLab.

Pracovné ponuky v LEAF Academy

Executive Assistant for Board

The Executive Assistant provides executive level administrative assistance that facilitates the effective and efficient operations of the office of the Principal of the LEAF Academy, to LEAF and LEAF Academy board and executive leadership.

Innovative English language composition teacher

This is a once in lifetime opportunity to help build a world class innovative educational institution. LEAF Academy is looking for Innovative English language composition teacher.

Social Studies and AP European History Teacher

Teaching AP European History in Upper School and history of Central Europe in lower school. The focus is on making the connection between the past and our present. A passion for English language and literature is also welcome as is experience with curriculum development.

Marketing and Communication Specialist

The role of the Marketing and Communication Specialist is to build awareness, reputation and engagement of the international boarding high school LEAF Academy. Marketing Specialist also creates and delivers professional and engaging communication on behalf of LEAF Academy. The position includes a broader scope of areas covering the institution’s marketing and communication needs. The working language is English due to the high school’s international environment & community.

Innovative Mathematics and Science Educator

This is an opportunity to help build a world-class innovative and integrated mathematics and science curriculum. LEAF Academy is looking for an experienced math educator who can teach Mathematics, Science (primarily Physics) and/or Computer Science. The ability to differentiate in curriculum and instruction, and curriculum development are highly desirable. A passion for Entrepreneurial leadership is also be welcome.

Health Team Supervision

LEAF Academy is looking for a pediatrician to provide on call advice and limited in person supervision to the health care team at LEAF Academy.

Dean of Character

LEAF Academy is looking for an exceptional candidate to join its leadership team as the Dean of Character. The Dean of Character reports to the Principal and is a member of the senior leadership team that consists of the principal, three deans, and head of operations. The objective of the leadership team is to work as a team rather than as a collection of individuals.

Fundraiser

Foundraiser will assist the leadership of LEAF and LEAF Academy in identifying possible international institutional donors. You will need to research US and European foundations and institutions, identify possible funds or grant programs, and help draft grant proposals to fund LEAF Academy development, scholarships and projects or LEAF programs.

Name your role

If you haven’t found a suitable opportunity on our list, but you’re still convinced you’d be a good fit, feel free to apply proactively!

Najčastejšie otázky o výbere

Radi ti priblížime, ako prebieha celý výberový proces.

 

Prajeme ti veľa šťastia pri výberovom procese a tešíme sa na teba v našom tíme LEAF alebo LEAF Academy!

leaf-kariera-outro-bg