Podporte programy LEAF darovaním 2% z dane. Zistite viac tu.

Pracuj v LEAFe

PRACUJ V LEAFE

Pomáhame písať inšpiratívne príbehy budúcich osobností Slovenska.
A popritom rozvíjame aj tie vlastné.

Pridaj sa k nám a staň sa súčasťou príbehu LEAF!

Čo sa nám v tíme najviac páči na práci v LEAFe?

 • Páči sa mi byť súčasťou skupiny ľudí, ktorí žijú svoje sny, prijímajú výzvy a motivujú sa navzájom.

  Dušan

 • Tím je fantastický. Inšpiruje ma, vedie k pokore a k úprimnému šťastiu z toho, že môžem byť jeho súčasťou. Je to môj vlastný ostrov pozitívnej deviácie a najlepšie je, že stále rastie!

  Tami

 • Ľudia – ich otvorenosť, podpora, prijatie, rešpekt od prvej chvíle, keď nastúpiš do LEAFu, ich motivácia a nadšenie pre to, čo robia a snaha excelovať v tom.

  Janka

 • Možnosť úzko spolupracovať s inšpiratívnymi ľuďmi s veľmi rôznorodými skúsenosťami (korporácie, startupy, verejná správa, mimovládky, školy) vrátane úžasne talentovaných mladých ľudí s túžbu rozvíjať sa.

  Braňo

 • Páči sa mi pracovať pre LEAF, lebo mi to dáva zmysel, pretože cielime fakt vysoko, usilovne na tom pracujeme a nezabúdame popritom na srandu. Pretože nám záleží ako na študentoch, tak na ostatných ľuďoch, s ktorými pracujeme.

  Stanka

 • Každý deň idem do práce s pocitom, že sa nemôžem dočkať ďalšieho dňa s našimi účastníkmi.

  Silvia

 • Skvelá príležitosť prispieť k podstatnej pozitívnej zmene Slovenska.

  Braňo

 • Toľko rozličných skúseností, kariér, životných ciest mojich kolegov a kolegýň – každý deň sa naučím niečo nové.

  Ľubka

 • Keď prichádzam do práce, je to ako malá univerzita – každú chvíľu sa niečo naučím a zároveň prispievam skvelej myšlienke pre krajinu, ktorú milujem.

  Stanka

 • Každodenné príležitosti prevziať iniciatívu a naučiť sa niečo nové.

  Janka

 • Rôznorodé a náročné zadania a úlohy – naučíš sa veľa nového a rozhodne sa nebudeš nudiť. 🙂

  Vero

 


Pracovné ponuky v LEAF

Digital Lead

Our main challenge: If you would like to lead a complex IT environment of a one of a kind NGO, we might have something for you. We are currently looking to fill the role of Digital Lead for our LEAF Group consisting of three entities.

Business Development Manager of Teacher Programs

Our main challenge: Opportunity for a business-minded enthusiast in education. Are you ready to help us further develop & scale-up portfolio of successful teacher development program with consistently high participant satisfaction rates. The unique chance to help innovate SK education system.

Partnership Builder

Our main challenge: We are looking for a new team member to join our Partnership Team who will help us to build relationships with partnership organizations.

Apps Lab Master

Main challenge: Apps Lab Master leads the Apps Lab and ensures smooth running with constant progress from students, while ensuring students, mentors & company partners are satisfied. He/she creating curriculum and challenges for AppsLab.

Pracovné ponuky v LEAF Academy

Science Teacher

This is an opportunity to help build a world-class innovative science curriculum. LEAF Academy is looking for an experienced Science Teacher who can teach AP Chemistry, Science (primarily AP Physics) and/or AP Calculus. The ability to differentiate in curriculum and instruction, and curriculum development are highly desirable. A passion for Entrepreneurial leadership is also be welcome.

AP Physics Teacher

​This is a once in lifetime opportunity to help build a world class innovative educational institution. LEAF Academy is looking for an experienced physics educator who can teach AP Physics 1, and/or AP Physics 2, and/or AP Physics C.

AP Chemistry Teacher

​This is a once in lifetime opportunity to help build a world class innovative educational institution. LEAF Academy is looking for an experienced chemistry educator who can teach AP Chemistry. AP Chemistry is an introductory college-level chemistry course.

AP Calculus Teacher

​This is a once in lifetime opportunity to help build a world class innovative educational institution. ​LEAF Academy is looking for an experienced calculus educator who can teach AP Calculus AB, and AP Calculus BC.

Innovative Economics Teacher

​This is a once in lifetime opportunity to help build a world class innovative educational institution. LEAF Academy is looking for an Innovative Economics Teacher. You would be teaching AP Economics in Upper School. This subject is taught in two modules of Microeconomics and Macroeconomics. You would cover both of them.

Innovative Slovak Language and English Language Teacher

This is a once in lifetime opportunity to help build a world class innovative educational institution. LEAF Academy is looking for an Innovative Slovak Language and English Language Teacher.

Innovative Mathematics & Science Educator

LEAF Academy is looking for an experienced math and/or science educator who can teach Mathematics, and/or Science (chemistry, biology, physics – any combination is desirable).

Innovative English language composition teacher

This is a once in lifetime opportunity to help build a world class innovative educational institution. LEAF Academy is looking for Innovative English language composition teacher.

Health Team Supervision

LEAF Academy is looking for a pediatrician to provide on call advice and limited in person supervision to the health care team at LEAF Academy.

Najčastejšie otázky o výbere

Radi ti priblížime, ako prebieha celý výberový proces.

 

Prajeme ti veľa šťastia pri výberovom procese a tešíme sa na teba v našom tíme LEAF alebo LEAF Academy!

leaf-kariera-outro-bg