LEAF Award nepodporuje iba svojich laureátov, snaží sa pomáhať formou mentoringu viacerým šikovným makoviciam, ktoré nosia v hlave nápad a potrebujú iba malé usmernenie, aby ho premenili na projekt. Janka bola jednou z tých šikovných, ktorí nás zaujali svojim nápadom. Janka je mladá študentka z Hlohovca a jej snom bolo nakrútiť krátky film o anorexii.

študentka a mentee Janka

Janka sa s anorexiou trápi celý život a bytostne sa jej dotýka to, že ľudia na Slovensku o poruchách príjmu potravy vedia veľmi málo. Práve to je jej veľkou motiváciou. „Film by mal oboznámiť ľudí s tým, že niečo ako poruchy príjmu potravy (PPP) existujú aj na Slovensku a že je nesprávne o nich nehovoriť a nebrať ich na vedomie. Je veľa ľudí, ktorí nemajú poňatia o tom, čo to je a čím si človek v tom období prechádza. Anorexia je omnoho viac, ako len hladovanie a cesta k uzdraveniu je dlhá, ale stojí za to.“

Janka sa rozhodla svojím osobným príkladom pomáhať ľuďom, ktorí sa trápia s anorexiou. Pridala sa do tímu projektu Chuť žiť, ktorého cieľom je šíriť povedomie o PPP nielen medzi študentmi, ale aj medzi rodičmi, učiteľmi a širšou verejnosťou.


„Chceme pre vás spraviť najlepší film, ktorý vám predstaví túto chorobu.“

Janka Žampachová so svojou mentorkou Ankou Fifíkovou

Ako Janke pomohol LEAF Award?

Janku sme v rámci LEAF Award spojili s jej odbornou mentorkou – scenáristkou Ankou Fifíkovou a verili sme, že nájdu spoločnú múzu pri písaní scenára. „Bolo to veľmi zaujímavé stretnutie, pretože sa mi nestáva často, že by som si s niekým takto sadla,“ zhodnotila prvé stretnutie s Jankou Anka. V priebehu pol roka sa stretávali a spoločne pracovali na tom, aby napísali scenár ku krátkemu filmu Anine denníky. Janka mala o tom, ako má film vyzerať veľmi jasnú predstavu a s Ankinou pomocou sa v práci posúvala rýchlo vpred. „Každým ďalším stretnutím ma Janka prekvapovala tým, ako sa dokázala posunúť zhruba o 10 krokov ďalej, ako som ju naviedla. Pre mňa to bola veľmi obohacujúca skúsenosť.“ Anka svoju expertízu využila už skôr cez LEAF Program expertného dobrovoľníctva, kde pomáhala organizácií Bratislavská kynologická záchranárska brigáda. Anka ako dobrovoľníčka navrhla scenár náučného videa pre deti a mládež , ktoré ukazuje, ako sa správať v prípade, že sa stratia v neznámom teréne.

mentorka a scenáristka Anka


„Každým ďalším stretnutím ma Janka prekvapovala tým, ako sa dokázala posunúť zhruba o 10 krokov ďalej, ako som ju naviedla. Pre mňa to bola veľmi obohacujúca skúsenosť,“ hodnotí spoluprácu mentorka Anka.

Keď sme sa pred Vianocami stretli, aby sme zhodnotili ako tento mentoring fungoval, Janka s Ankou nám priniesli takmer hotový scenár, ktorý potreboval už iba malinké úpravy. Vo februári ho plánujú posunúť režisérovi, nakrútiť ho a pripraviť na premiéru. „Chceme pre vás spraviť najlepší film, ktorý vám predstaví túto chorobu,“ hovorí Janka. Držíme palce a veríme, že táto mentoringová spolupráca v rámci LEAF Award prinesie svoje výsledky v podobe krátkeho filmu, ktorý si čoskoro budeme môcť pozrieť 🙂 .

Viac o ich spolupráci a o tom, čo to Janke a Anke prinieslo si môžete pozrieť v tomto videu:

Pozrite si, ako hodnotia svoju polročnú spoluprácu Janka a Anka.

Prihlasovanie do LEAF Award je otvorené, zisti viac a prihlás sa ešte dnes: http://leaf.sk/makovice