Emanuel Kucbel, laureát 3. ročníka LEAF Award, získal ročný program podpory a rozvoja za svoju marketingovú agentúru, v ktorej chce prepájať ľudí, ktorí sa navzájom potrebujú. Čo ho k tomu motivovalo a ako mu v jeho snažení pomáha LEAF sa dočítate v tomto rozhovore.


Ako by si sa charakterizoval dvoma vetami?

Veľmi tažká otázka, pretože teraz treba vybrať dve správne vety. Ale asi chlapec, ktorý toho chce v živote dosiahnuť veľa. Len musí občas bojovať so svojim egom.

S akým projektom si sa prihlásil do LEAF Award?

Do LEAF Award som sa prihlásil s projektom TOCHKA production. TOCHKA production je študentská učňovská marketingová agentúra. Robíme to preto, že nás to baví a myslím si, že to robíme fakt dobre a profesionálne, tak sme sa rozhodli robiť to lacno pre ľudí, ktorí to lacno potrebujú. Naším mottom je: Pomôžme si rásť tým, že spájame ľudí, ktorí sa navzájom potrebujú.

Pomôžme si rásť tým, že spájame ľudí, ktorí sa navzájom potrebujú.

Čo bolo tvojou motiváciou začať robiť projekt?

Stále som robil strašne veľa aktivít a chcel som to robiť pod jednou značkou, preto sme založili TOCHKA production. Je to náš projekt, s ktorým si môžeme robiť, čo chceme a to je krásne. Čiže mojou najväčšou motiváciou bolo mať niečo svoje. Ďalšou motiváciou je, že som vyhral LEAF Award- má pre mňa meno, stať sa jeho laureátom bola pre mňa obrovská česť, je tam veľký support a teraz musím na projekte reálne makať a s tou podporou prichádza aj pocit zodpovednosti.

Čo bolo prvé, čo ti napadlo, keď si počul svoje meno na LEAF Award?

Vtedy mi mozog úplne vypol a nevedel som to pochopiť. Posledných pár sekúnd som si hovoril, že chcem to vyhrať, zároveň som si uvedomoval, že to nemusím vyhrať, ale potom som si povedal, že verím… veľký mišung v hlave. Jediné, na čo som myslel, keď som počul svoje meno, bolo objať mamku, podať si ruku s kamarátom Leonardom, vyjsť na pódium, usmievať sa a všetko je v pohode. Ja som ešte 5 hodín potom nedokázal spracovať, čo sa vlastne stalo. Mne to dochádza až týždeň – dva po tom, keď vidím to ocenenie.

Čo od programu LEAF Award očakávaš?

Očakávam to, čo mi bolo ponúknuté a to mi LEAF Award dáva už teraz. Ten pocit podpory a zodpovednosti v tom správnom vyvážení. Ja to vnímam tak, že mi dávajú maximálnu podporu, že sa môžem niekomu ozvať a že niekto naozaj vo mňa a v môj projekt verí. Som veľmi vďačný za taký prístup, z ktorého cítim, že ma podporujú, ale zároveň očakávajú, že sa k tomu postavím zodpovedne a budem makať. Očakávam tento pocit počas celého fungovania. Ja sa vo všeobecnosti snažím nemať očakávania, lebo potom človek nie je sklamaný, iba príjemne prekvapený.

Na čo chceš využiť finančnú podporu, ktorú si získal v rámci projektu LEAF Award?

Na nákup techniky. Bude to veľmi oslobodzujúce. Vždy, keď sme predtým tvorili, museli sme si požičiavať techniku. Bolo to síce od známeho, ale už sme si pripadali trochu otravní. Chcem, aby som mohol tvoriť na dennej báze. Plánujem celú sumu investovať do firmy – technika, licencie a všetky podobné záležitosti.

Čo by si poradil mladým ľuďom, ktorí tiež pracujú na vlastných projektoch?

Mladým ľuďom by som poradil, nech sa prihlásia na budúci rok do LEAF Award:)  Keď začnete na niečom pracovať, vytvorte si ako prvú vec plán, míľniky a vycapte si ho na pozadie na telefóne, na stenu, nad posteľ a začnite makať, dajte si deadliny a prekonávajte svoj pocit strachu zo zlyhania. Musíte ísť za hranice svojich možností. Nemajte strach, pokiaľ nerobíte niečo nemorálne, zakázané, ale iba niečo, z čoho máte trému, tak prekonávajte tie hranice. A posledná vec – snívajte a verte. Keď máte projekt, ktorému veríte, určite to vyjde. A tú cestu k cieľu si treba hlavne užívať, aj so všetkými pádmi a vzostupmi.

Keď začnete na niečom pracovať, vytvorte si ako prvú vec plán, míľniky a vycapte si ho na pozadie na telefóne, na stenu, nad posteľ a začnite makať, dajte si deadliny a prekonávajte svoj pocit strachu zo zlyhania. Musíte ísť za hranice svojich možností.

Čo alebo kto ti najviac pomohol pri rozvoji tvojho projektu?

Pri rozvoji tohto projektu najviac pomohli moji priatelia Leaonard Seres, Michael Mottl, bez ktorého by tento projekt nikdy neexistoval a Juraj Dubovec. A zároveň všetci ľudia v mojom okolí – všetci priatelia. Takisto veľká vďaka patrí OZ Zastavme korupciu, ktorí nám pomohli spraviť si meno. LEAF nám zatiaľ pomáha najviac.

Čo ti pomáha znovu sa naštartovať, keď máš pocit, že si uviazol v slepej uličke?

Myslím, že každý sa stretávame s momentami, kedy sme v slepej uličke – či v osobných alebo profesionálnych životoch. Mne pomáha tá myšlienka, že nikdy sa nemôžeme zastaviť, prestať napredovať. Ja som za progres spoločnosti, aj keby mal progres viesť k záhube, lebo stagnácia vedie k záhube ešte skôr. Tiež mi pomáha dať si pár dní voľno, pospať si, pozrieť si film, ísť sa zabaviť a ukľudniť sa a povedať si, že ok, toto nevyšlo, pokazil som to. Chyby sú minulosť, ale jediný spôsob ako ich napraviť je uvedomiť si tú chybu a zapísať si ju do hlavy a už ju nikdy neopakovať.

Čo by si chcel dosiahnuť v oblasti, ktorej sa venuješ, v dlhodobom horizonte? Čo je tvojím snom?

Keby som TOCHKU v dvadsaťpäťke mohol prenechať niekomu 17-18 ročnému, v ktorom uvidím seba. A ja by som sa chcel dostať do veľkej marketingovej agentúry, podporovať mladých ako som ja, dávať im know how a zachovať to, že čo niekto dal mne, mám odovzdať ďalej. A mojím najväčším snom je pracovať v hudobnej branži, či ako videotvorca alebo producent. Robiť koncerty, live eventy a produkciu alebo mať kapelu. Toto, čo robím teraz, je pre mňa cesta k tomu, aby som to dosiahol. Jednoducho, mojím snom je robiť to, čo ma baví a odovzdať aj ostatným myšlienku, že sa dá robiť, čo nás baví.

Ako relaxuješ a čomu sa venuješ, keď máš pocit, že si potrebuješ oddýchnuť?

Spím 🙂 Idem niekam na kávu, idem do mesta na koncert, sadnúť si len tak. Zabávam sa a vtedy si najviac oddýchnem. Robím v centre nezávislej kultúry Záhrada v Banskej Bystrici a je to pre mňa veľký relax. Človek sa síce namaká, ale hlava si pritom oddýchne, pretože sa tam cítim dobre, je to taká manuálna robota, pri ktorej nemusím až tak veľa premýšľať.