17. mája 2018 sa už po 3- krát konal slávnostný večer LEAF Award. Šikovné makovice ním vstúpili do ročného programu podpory a rozvoja. Po prvýkrát boli ocenení nielen mladí do 19 rokov, ale aj šikovná pani učiteľka a mladí profesionáli, ktorí sa venujú zmysluplným projektom. 

Hľadáme šikovné makovice. A ešte k tomu s dobrým srdcom. Je to mozaika, ktorú skladáme. Rok po roku sa skladá obraz. Na jeho záver sa pred našimi očami zrodí obraz nového a lepšieho Slovenska.  Tomu veríme, lebo len otvorení, tvoriví a dobrí ľudia môžu zmeniť svet k lepšiemu. Preto ich hľadáme, pomáhame im rásť a podporujeme ich aktivity.

  

LEAF Award to sú  aktivity, kedy hľadáme spolu s tými, ktorí nám dôverujú tú správnu cestu a stratégiu.  Nečakajte na iných. Už vy tu a teraz môžete začať meniť svet. Pomaly alebo rýchlo no úplne konkrétne a viditeľne. Stačí prejsť od dobrého nápadu k jeho realizácii. Ak niečo chcete spraviť, tak to spravte.

Projektovo orientované uvažovanie či učenie má práve túto ambíciu. Spoznať, čo je potrebné spraviť a urobiť to. Tu a teraz. LEAF Award má v tom povzbudiť študentky, študentov, ale aj tých, ktorí s nimi pracujú.

Podporujeme najtvorivejších, aby sme pomohli nám všetkým.

Učiteľky a učiteľov, riaditeľky a riaditeľov, expertov, ktorí s deťmi v školách či centrách pracujú. Podporujeme najtvorivejších, aby sme pomohli nám všetkým. Chodíme do škôl, stretávame sa s učiteľmi, deťmi či študentami. Počúvame ich otázky a rozmýšľame spolu s nimi. Hovoríme o tom s kolegami a hľadáme, čím LEAF vie a môže pomôcť.

Aj preto sme po prvýkrát tohto roku ocenili Čestným uznaním prácu pani učiteľky Zuzky Varhaníkovej zo ZUŠ Dezidera Kardoša v Bánovciach nad Bebravou. Jej prítomnosť a slová spolu s jej žiačkami a žiakmi na pódiu bola nevšedným zážitkom úprimnej tvorivosti. Nikto z nich nebol medzi laureátmi ale ich projekty pokračujú, rozvíjajú sa, pomáhajú a menia Bánovce. A nikto z nich nie je smutný. Naopak, ich oči žiarili a tešia sa na ďalšiu spoluprácu. A aj my.

Slávnostný večer je príležitosťou na reflexiu, networking a stretnutie. Ale aj spoločnú oslavu a dobrú náladu, ktorá je namieste ak sa nám niečo podarí.

   

Za tri roky sa LEAF Award dostal z roviny uvažovania do reality a postavil sa takpovediac na vlastné nohy. A dospel. Ondrej Vrábel, jeden z prvých laureátov je už členom poroty, ostatní laureáti Matúš Pokorný či Dominik Caban spolu s Valentínou Sedílekovou sedeli už v hľadisku, Jozef Tanzer študuje vo Veľkej Británii, Dominika Geregová na LEAF Academy. Vlastne sú s Valentínou spolužiačky. A k novým mladým laureátom Emanuelovi, Filipovi a Petrovi sa pridali aj Juraj, Marta a Jozef z programov, ktoré LEAF má pre Slovákov v zahraničí, pre mladých profesionálov či pre rozvoj učiteľov.

Slávnostný večer LEAF Award je však iba začiatkom toho najdôležitejšieho: začína sa ním ročný program rozvoja a podpory tých, ktorí už niečo robia a menia už Slovensko.

Vidíme a počúvame príbehy a to čo robia.  Ich ozajstné projekty. Tam, kde sú sa púšťajú do nečakaných aktivít či podujatí.  V našom tíme sa snažíme kvalifikovane odhadnúť, že práve oni, môžu tomuto svetu niečo priniesť. Náš tím aj tím  LEAF Academy, ale aj externí partneri a naši podporovatelia chcú uchopiť túto príležitosť. Spolu chceme investovať to, čo vieme a čo máme. LEAF Award je oslavou tvorivosti, no je aj začiatkom konkrétnej spolupráce a hľadania nových možností. Je to stretnutie tých, čo vidia cesty  s tými, čo už teraz niečo robia pre ešte lepšie využitie toho, čo už vedia.

Skupina TOLSTOYS s Elou Tolstovou je tiež živým príbehom kontinuity. Z Talent Guide-u sa Ela ako stredoškoláčka so svojou skupinou posunula do sveta hudby, ktorý jej kvalitu a obsah nielen rozpoznal, ale aj ocenil. Preto bola Ela už tretíkrát hudobným hosťom a obohatením nášho večera.

Slávnostný večer odovzdávania ocenení je však len viditeľným nádychom. Je to snaha uistiť sa, že kráčame po správnej ceste. LEAF Award je takto vlastne na začiatku toho najdôležitejšieho: začína sa takto program rozvoja a podpory tých, ktorí už niečo robia a menia už Slovensko. Sú to skutočné príbehy, ktoré môžeme spolu s laureátmi písať. Aby boli inšpiráciou a svojim pozitívnym nastavením inšpirovali ostatných. Aby sa takto ich projekty aj ich osobné príbehy stali súčasťou novej kapitoly tejto knihy.

Tento rok vybrala porota naozaj zaujímavých laureátov. Prečítajte si, na akých projektoch pracujú.