Slovensko potrebuje ľudí, ktorí nečakajú, že im niekto ponúkne prácu, ale vytvoria si ju sami

Juraj Kováč sa narodil v Tisovci, žije v Ostrave, vychováva dcéru a rozbieha kariéru mnohým mladým ľuďom. Snaží sa tak zvýšiť ich potenciál, pretože si myslí, že aj po tom, čo strávia v školách niekedy 15 alebo 20 rokov, väčšina z nich nevie, v čom sú dobrí, čo chcú dosiahnuť alebo môžu cez svoj vlastný projekt niečo zmeniť.

Juraj nie je nováčikom v oblasti rozvoja talentu a podnikavosti mladých ľudí. Ešte ako doktorand na Univerzite Mateja Bela založil projekt Uni2010 na pomoc mladým ľuďom zorientovať sa, v čom sú dobrí, a zvýšení ich podnikavosti. Projekt sa neskôr pretransformoval do projektu Rozbehni sa! ( „s holou riťou“), pretože pomáha ľuďom s úplnými podnikateľskými začiatkami a „obyčajným“ ľuďom s malými skúsenosťami, s malým množstvom peňazí a možno s nie veľmi ideálnym nápadom.

Každý človek si môže na Rozbehni sa! nechať diagnostikovať, či jej alebo jeho nápad má podnikateľský potenciál, pozrieť si videá, čo je pri rozbehu podnikania dôležité, absolvovať kurz, cez ktorý sa okrem iného dostane k zaujímavej sieti podobne uvažujúcich ľudí (čo je pri podnikaní určite nevyhnutné).

Juraj používa zábavné názvy a metafory aj podnikateľské výrazy. Napríklad hovorí, že prináša do podnikania KOZA štýl, teda učí štýl podnikania, ktoré autor ponúka KOmukoľvek a aby mohlo fungovať od ZAjtra.

Ešte rýchlejšie šírenie podnikavosti

„Uplynulé dva – tri roky som začal silno vnímať, že Slovensko potrebuje ako soľ novú generáciu ľudí, ktorí nečakajú, že im niekto ponúkne prácu (snov) a vedia si ju vytvoriť sami. Projekt Rozbehni sa! Academy je odpoveďou ako systematicky, škálovateľne a efektívne naučiť kritickú masu mladých ľudí základy rozbiehania biznisovývh nápadov,“ hovorí Juraj, prečo sa rozhodol, že podnikavosť je potrebné u ľudí šíriť ešte intenzívnejšie ako doteraz a založil Rozbehni sa! Academy.

Rozbehni sa! Academy je rýchlokurz začiatkov podnikania v 21. storočí. Obsahuje štyri videolekcie ako rozbehnúť podnikanie a záverečný test o absolvovaní.

Juraj chce podnikavosť priniesť aj do vzdelávania. Ideálne by bolo, aby v každej strednej škole žiaci absolvovali “rozbiehačský” kurz. Tak, ako máme plavecký kurz na základnej škole, vieme plávať a neutopíme sa, aby to isté fungovalo na stredných školách a žiaci vedeli plávať v biznise a neutopili sa na trhu práce.

Juraj na Rozbehni sa! Academy školí ambasádorov, ktorí potom majú dosah na žiakov stredných škôl. Úlohou ambasádora je moderovanie 30-minútového základného workshopu z R! Academy vo viacerých triedach. Ideálne všetkých v rámci 3. ročníka počas akademického roka.

Úspešnosť projektu podľa neho stojí na efektívne nastavenej finančnej udržateľnosti, škálovania projektu a hlavne na stopercentnej praktickosti.

Juraj ako človek so správne nastaveným podnikateľským myslením má vysoké ciele. Cieľom projektu je do roku 2020 inšpirovať k rozbehnutiu vlastného podnikania 100 000 mladých ľudí a zaviesť program do 250 stredných škôl. V akademickom roku 2018-2019 plánuje nadviazať spoluprácu so 100 školami, vyškoliť 100 ambasádorov, zrealizovať 400 premietaní a zasiahnuť 10 000 žiakov.

Okrem ašpirácií hovoria o Jurajovi aj jeho výsledky. Projekt R! Academy beží tretí rok a absolvovalo ho 2500 absolventov na 60 školách. Rozdal 1500 publikácií „Máš nápad? Rozbehni ho do 100€“ a StarteR! balíčkov.