Staň sa mentorom

 

Máš profi-skúsenosti z nejakého odboru a rád/rada by si prispel/a k rozvoju šikovných stredoškolákov na Slovensku? Staň sa mentorom/mentorkou a zapoj sa do komunity LEAF!

Čo znamená byť mentorom/mentorkou v TalentGuide?
Super pocit, že svoje skúsenosti môžeš odovzdať ďalej a stredoškolákom pomáhaš rásť profesne aj osobnostne. Spoznáš nových zaujímavých ľudí, zdokonalíš sa v technikách mentoringu a koučovania. Mentori v TalentGuide sú dobrovoľníci z radov šikovných vysokoškolákov alebo mladých profesionálov, ktorí pracujú alebo študujú na Slovensku, ale často krát aj v zahraničí.

Koľko času ti mentoring zaberie?
Minimálne 60 až 90 min. dva krát za mesiac, ak máš čas, aj častejšie. Počas 9 mesiacov sa stretávaš s menteem osobne, alebo on-line. Program zahŕňa aj tréning mentorov, dve rozvojové stretnutia mentorov a záverečné slávnostné ukončenie programu.

Čo obsahuje úloha mentora?

 • Veľa a dobre sa pýtať, sústrediť sa na rozvojové potreby študenta aj mimo oblasti vlastnej expertízy. Neboj sa, v úvode programu ťa zaškolíme! Počas programu tiež budeš mať k dispozícii on-call podporu coacha a psychológa z LEAF.
 • Ideálne 2 stretnutia (online či offline) so študentom za mesiac v období apríl – december 2019.
 • Tréning mentorov na jar 2019 pred Veľkou nocou, rozvojové stretnutia mentorov a closing ceremony v decembri 2019 v Bratislave.
 • Dva krát počas trvania programu vás poprosíme o podrobnejšiu spätnú väzbu, aby sme vedeli, ako sa vám darí.

 

Harmonogram programu:

Matching dvojíc

Na začiatok si s tebou ako s budúcim mentorom alebo mentorkou dohodneme úvodné osobné stretntie alebo Skype. V prípade obojstrannej spokonosti ťa zaradíme do databázy našich mentorov. Po zvážení preferencií študentov a odborností mentorov vytvoríme mentoringové dvojice (tzv. matching). Keďže prioritou sú rozvojové potreby študenta, bohužiaľ je možné, že niektorým mentorom nebudeme vedieť vytvoriť mentoringovú dvojicu.  Mentorov si však ponechávame v našej mentorskej databáze a radi vás osovíme v nasledujúcom ročníku

 

Chceš si dohodnúť úvodné osobné stretnutie? -> Napíš nám na student@leaf.sk!

Mentee Dejan s mentorkou Miškou na Astronomickej výmene skúseností 2018.
Mentee Dejan s mentorkou Miškou na Astronomickej výmene skúseností 2018.

S čím pomáha mentor svojmu mentee?

 • Spoznať samého seba, svoje silné a slabé stránky.
 • Premýšľať o svojej budúcnosti a aktuálnych životných výzvach.
 • Uskutočniť aktivitu či projekt podľa svojho záujmu a dotiahnuť veci do konca.
 • Zapojiť sa do komunity aktívnych a inšpiratívnych študentov aj mentorov -> Pre študentov pripravujeme aj jedno víkendové stretnutie na jar 2019 a letný camp v lete 2019.
 • Rozvíjať postoje, hodnoty a správanie, ktoré zahŕňa charakternosť, excelentnosť, podnikavosť a občiansku angažovanosť.

  

Kto bude tvoj mentee?

Do programu každý rok vyberáme približne o 80-100 akčných stredoškolákov vo veku 15 až 19 rokov. Ide o študentov, ktorí:

 • Vynikajú v jednej alebo viacerých akademických alebo mimoškolských oblastiach.
 • Často vedú vlastné projekty, hlásia sa na zahraničné školy a pomáhajú svojmu okoliu.
 • Prechádzajú dvojkolovým výberom do programu

 

Po zvážení preferencií študentov a odborností mentorov vytvoríme mentoringové dvojice. Keďže prioritou sú rozvojové potreby študenta, bohužiaľ je možné, že niektorým mentorom nebudeme vedieť vytvoriť mentoringovú dvojicu. Mentorov si však ponechávame v našej mentorskej databáze a radi vás osovíme v nasledujúcom ročníku. 

Marián na návšteve u svojho mentora Juraja. TalentGuide 2018.
Marián na návšteve u svojho mentora Juraja. TalentGuide 2018.

A prečo to naši mentori vlastne robia?

Patrik Turosik

Patrik Turošík

“Mesiace mentoringu vďaka TanentGuide. Desiatky hodín strávených inšpiratívnymi debatami na Skype. Kreatívna mentee, ktorá má ambiciózne sny a fantastické nápady. A na koniec ja… Nadšený možnosťou ukázať jej, že vďaka vytrvalej práci je schopná všetky tie nápady zrealizovať. Ďakujem za príležitosť prispieť svojím dielom k rozvoju potenciálu, ktorý sa v mladých ľuďoch na Slovensku ukrýva.”

Katka_Kertysova

Katka Kertýsová

“Ako stredoškoláčka by som ocenila, ak by ma niekto skúsenejší usmernil a poradil mi, čo očakávať a ako postupovať pri výbere vysokej školy v zahraničí. Preto som sa rozhodla zapojiť do mentoringu. Cez Skype, e-maily, FaceTime a Whatsapp sme sa s mojimi mentees venovali výberu mimoškolských aktivít, zvýšeniu efektivity práce, príprave na školské súťaže a pohovory, ako aj samotnému výberu predmetov, stredných škôl a univerzít.”

Staň sa mentorom

Andrej Winter

“Vždy som mal hlavu pre veľa myšlienok, ktoré by mohli meniť ľudí a veci okolo nás k lepšiemu. Preto som rád, keď môžem stretnúť šikovných mladých ľudí, priložiť aspon trochu ruku dielu a vidieť, ako túto zmenu zrealizujú s vypätím svojich síl.”