Čo je mentoring?

     

 

Čo je mentoring?

Predstav si, že máš staršieho, skúsenejšieho kamoša, ktorý sa pohybuje v oblasti tvojho záujmu, napríklad ekonómia, alebo chémia. Môžeš sa s ním poradiť v oblasti,  ktorá vás oboch zaujíma, ale o aj iných veciach ktoré v živote riešiš, napríklad mimoškolský projekt, výber vysokej školy či osobný rast a rozvoj.

Tento proces pravidelného radenia sa so skúseným dospelým, z tvojej oblasti záujmu, voláme mentoring.

Úlohou mentora je pomáhať ti a podporovať ťa, aby si rozvíjal svoje schopnosti, zlepšoval svoje výkony a stal sa osobnosťou, ktorou chceš byť.

Čo nie je mentoring?

  • Mentoring nie je doučovanie zadarmo. Ak potrebuješ doučko, poobzeraj sa radšej inde 🙂
  • Mentoring nie je občasný nezáväzny rozhovor. Podstatou mentoringu nie je len občasné stretnutie a príjemný pokec  medzi mentorom a študentom. Mentoring je predovšetkým tvrdá a poctivá práca na vopred stanovených cieľoch. 
  • Mentoring nie je ani osobné posedenie s psychológom. Osobné ťažkosti, sklamania, depresie či partnerské vzťahy určite nebudú nosnou témou vašich rozhovorov. 
  • Mentor ti tiež neposlúži ako lacný dodávateľ služieb. Hoci sú naši mentori experti v rôznych oblastiach, nečakaj od nich, že za teba niečo odmakajú. Skôr ti poradia, ako to môžeš zvládnuť sám/a.
  • Mentor tiež nie je neomylný radca. Dobre počúvaj, čo ti hovorí, ale určite sa nad všetkým, čo budete preberať, zamysli kriticky aj sám/a. S mentorom môžeš nesúhlasiť, namietať a tiež mu ponúknuť svoj pohľad alebo názor na vec. 

Ako prebieha mentoring v TalentGuide? 

Mentoring trvá 9 mesiacov. Na začiatku si spolu s mentorom určíte 3 ciele, na ktorých chcete počas svojej spolupráce pracovať. Ciele môžu byť rôzne – napríklad zlepšenie angličtiny, alebo založenie start-upu. Je len na tebe, aké ciele si s mentorom nastavíš. Ak sa objaví v tvojom živote nová otázka, alebo téma, ktorú chceš s mentorom riešiť, môžeš pozmeniť svoje ciele, ktoré si si s mentorom stanovil na začiatku. 

Potom počas 9 mesiacov na týchto cieľoch spolu pracujete. Je ideálne, ak sa s mentorom spojíte aspoň 2x za mesiac. Ak by ste boli v kontakte menej, vaša spolupráca nebude efektívna.

Okrem toho pre teba chystáme jeden spoločný jarný víkendový mini-camp a jeden týždňový letný camp. Budú zameranie na tvoj osobnostný rast a lepšie sebapoznanie.

Na úvod programu mentorov aj mentees zaškolíme do mentoringu, počas úvodného kick-off stretnutia pred Veľkou nocou.  Program sa končí záverečným stretnutím pred Vianocami, počas ktorého môžeš prezentovať výsledky mentoringu aj ostatným. 

Čo sa odo mňa očakáva? 

  • Menotring si vyžaduje určitý čas a prípravu. Zváž si svoje školské aj mimoškolské aktivity a dobre sa zamysli nad tým, či máš čas, kapacitu a chuť venovať pravidelnému rozhovoru s mentorom 60 -120 minút minimálne 2 krát v mesiaci. 
  • Okrem toho si mentoring vyžaduje určitú prípravu a reflexiu pred a po každom mentorskom rozhovore. 
  • Mentoring si vyžaduje aj určitú osobnostnú zrelosť a ochotu komunikovať s tvojím mentorm  alebo mentorkou pravidelne, jasne, spoľahlivo a otvorene. Zrušenie mentorského rozhovoru krátko pred dohodnutým termínom, alebo nereagovanie na komunikáciu zo strany LEAF alebo Tvojho mentora je absolútne neprípustné a tiež dosť  mimo 🙂
  • Mentoring si bude tiež vyžadovať určitú časovú flexibilitu. Naši mentori sú často krát zaneprázdnení ľudia s plnými kalendármi. Aby si svojho mmentora vedel/a zastihnúť, bude to možno od teba vyžadovať ochotu časovo sa mu prispôsobiť. Ak už teraz vieš, že máš týždenne 5 krúžkov,  ktoré nemôžeš vynechať  a cez víkendy chodíš mimo mesta či internet, mentoring pre teba pravdepodobne nebude to pravé.
  • Mentoring bude od teba vyžadovať veľkú dávku osobnej diciplíny a odhodlania. Tvoj mentor či mentorka ťa nebudú do ničoho tlačiť ani ťa do ničoho nahánať. To však môže znamenať aj to, že ak sa jej alebo mu za 9 mesiacov nebudeš proaktívne a pravidelne ozývať, vôbec nikam sa neposunieš. Zodpovednosť za tvoj rast a rozvoj v mentoringu leží hlavne na tvojich pleciach. Ak si typ, čo potrebuje prísne termíny, príkazy a zákazy, mentoring opäť nebude nič pre teba. 

 

Ostáva sa už iba prihlásiť! 

Prihlasovanie je otvorené do 20.1.2019

Prihláška