Podporte programy LEAF darovaním 2% z dane. Zistite viac tu.

Čo je mentoring?

     

 

Čo je mentoring?

Predstav si, že máš staršieho skúsenejšieho kamoša, ktorý sa pohybuje v oblasti tvojho záujmu (ekonómia, chémia a pod). Môžeš sa s ním poradiť v oblasti, ktorá vás oboch zaujíma, ale aj o iných veciach, ktoré v živote riešiš, napríklad mimoškolský projekt, výber vysokej školy, alebo osobný rast a rozvoj.

Tento proces pravidelného radenia sa so skúseným dospelým z tvojej oblasti záujmu voláme mentoring.

Úlohou mentora je pomáhať ti a podporovať ťa, aby si rozvíjal svoje schopnosti, zlepšoval svoj výkon a stal sa osobnosťou, ktorou chceš byť.

Čo nie je mentoring?

 • Mentoring nie je doučovanie zadarmo. Ak potrebuješ doučko, poobzeraj sa radšej inde.
 • Mentoring nie je občasný nezáväzný rozhovor. Podstatou mentoringu nie je len občasné stretnutie a príjemný „pokec“ medzi mentorom a študentom. Mentoring je predovšetkým tvrdá a poctivá práca na vopred dohodnutých cieľoch. 
 • Mentoring nie je ani osobné posedenie so psychológom. Osobné ťažkosti, sklamania, depresie či partnerské vzťahy určite nebudú hlavnou témou vašich rozhovorov. 
 • Mentor ti tiež neposlúži ako lacný dodávateľ služieb. Hoci sú naši mentori experti v rôznych oblastiach, nečakaj od nich, že za teba niečo odpracujú. Skôr ti poradia, ako to môžeš zvládnuť sám/a.
 • Mentor tiež nie je neomylný radca. Dobre počúvaj, čo ti hovorí, ale určite sa nad všetkým, čo budete preberať, zamysli kriticky aj sám/a. S mentorom môžeš nesúhlasiť, namietať a tiež mu ponúknuť svoj pohľad a názor na vec.
 • Mentor ti tiež nenahradí učiteľa v škole, či rodiča.

 

Ako prebieha mentoring v TalentGuide? 

Mentoring trvá 9 mesiacov. Na začiatku si spolu s mentorom určíte 3 ciele, na ktorých chcete počas svojej spolupráce pracovať. Ciele môžu byť rôzne – napríklad zlepšenie angličtiny, alebo založenie start-upu. Je len na tebe, aké ciele si s mentorom stanovíš. Ak sa objaví v tvojom živote nová otázka alebo téma, ktorú chceš s mentorom riešiť, môžeš pozmeniť svoje ciele, ktoré si si s mentorom stanovil na začiatku. 

Počas 9 mesiacov na týchto cieľoch pracuješ s podporou mentora. Je ideálne, ak sa s mentorom spojíte aspoň dvakrát za mesiac. Ak by ste boli v kontakte menej pravidelne, vaša spolupráca nebude efektívna.

Okrem toho pre teba chystáme jeden spoločný jarný víkendový minikemp a jeden týždňový letný kemp. Budú zamerané na tvoj osobnostný rast a lepšie sebapoznanie.

Na úvod programu mentorov aj mentees zaškolíme počas úvodného kick-off stretnutia pred Veľkou nocou. Program sa končí záverečným stretnutím pred Vianocami, počas ktorého môžeš prezentovať výsledky mentoringu aj ostatným. 

Čo sa odo mňa očakáva? 

 • Menotring si vyžaduje určitý čas a prípravu. Zváž si svoje školské a mimoškolské aktivity. Dobre sa zamysli nad tým, či máš čas, kapacitu a chuť venovať sa pravidelnému rozhovoru s mentorom v trvaní 60 – 120 minút minimálne dvakrát v mesiaci. 
 • Okrem toho si mentoring vyžaduje prípravu a reflexiu pred a po každom mentorskom rozhovore. 
 • Mentoring si vyžaduje aj určitú osobnostnú zrelosť a ochotu komunikovať s mentorom alebo mentorkou pravidelne, jasne, spoľahlivo a otvorene. Zrušenie mentorského rozhovoru krátko pred dohodnutým termínom, alebo nereagovanie na komunikáciu zo strany LEAF, alebo mentora, je absolútne neprípustné.
 • Mentoring bude vyžadovať určitú časovú flexibilitu. Naši mentori sú častokrát zaneprázdnení ľudia s mnohými povinnosťami. Aby si svojho mentora vedel/a zastihnúť, bude to možno od teba vyžadovať ochotu časovo sa mu prispôsobiť. Ak už teraz vieš, že máš týždenne päť krúžkov, ktoré nemôžeš vynechať  a nenájdeš si na mentoring čas ani cez víkend, mentoring pre teba pravdepodobne nebude to pravé.
 • Mentoring bude od teba vyžadovať veľkú dávku osobnej diciplíny a odhodlania. Tvoj mentor/mentorka ťa nebudú do ničoho tlačiť, ani ťa do ničoho naháňať. To však môže znamenať aj to, že ak sa jej alebo jemu za deväť mesiacov nebudeš proaktívne a pravidelne ozývať, vôbec nikam sa neposunieš. Zodpovednosť za tvoj rast a rozvoj v mentoringu leží hlavne na tvojich pleciach. Ak potrebuješ prísne termíny, príkazy a zákazy, mentoring opäť nebude nič pre teba. 

 

Ostáva sa už iba prihlásiť! 

Prihlasovanie je otvorené do 20.1.2019

Prihláška