Čo je mentoring?

 

Predstav si, že máš staršieho, skúsenejšieho kamoša, ktorý sa pohybuje v oblasti tvojho záujmu, napríklad ekonómia, alebo chémia. S týmto kamošom sa radíš na rôzne temý v oblasti ktorá vás oboch zaujíma, ale o aj iných veciach ktoré v živote riešiš, napríklad mimoškolský projekt. Tak tento proces radenia sa so skúsenym dospelým, z tvojej oblasti záujmu, voláme mentoring. 

 • Úlohou mentora je pomáhať a podporovať svojho zverenca (mentee), aby maximalizoval svoj potenciál, rozvíjal svoje schopnosti, zlepšoval svoje výkony a stal sa osobnosťou, ktorou chce byť.
 • Mentoring je záväzok. Ak chceš byť v mentoringu úspešný a posunúť sa ďalej v svojej oblasti, tak to musíš zobrať zodpovedne. 
 • Mentoring je zábava. Ak máš správneho mentora, o čo sa v TalentGuide snažíme ako sa len dá, tak mentoring je skutočne radosť pre oboch zúčastnených. 

Čo nie je mentoring?

 • Mentoring nie je doučovanie. Práca v mentoringu prebieha spoločnou snahou mentora a študenta tak aby dosahovali výsledky. Nie je to posedenie pred knihami a tlačenie informácií z hlavy mentora do hlavy študenta. 
 • Mentoring nie je občasný nezáväzny rozhovor. Podstatou mentoringu nie je len občasné stretnutie medzi mentorom a študentom. Medzi stretnutiami sa očakáva od študenta, že bude aktívne pracovať na tom na čom sa s mentorom dohodli. A tiež, že na ďaľšie stretnutie príde pripravený. 

Ako prebieha mentoring v TalentGuide? 

Mentoring trvá 9 mesiacov. Na začiatku si spolu s mentorom určíte 3 ciele, na ktorých chcete počas svojej spolupráce pracovať. Ciele môžu byť rôzne – napríklad zlepšenie angličtiny, alebo založenie start-upu. Je len na tebe, aké ciele si s mentorom nastavíš. 

Potom počas 9 mesiacov na týchto cieľoch spolu pracujete. Je ideálne, ak sa s mentorom spojíte aspoň 2x za mesiac. Ak by ste boli v kontakte menej, vaša spolupráca nebude efektívna. Pred skončením každého stretnutia s mentorom (či už cez Skype, alebo počas osobného stretnutia) si spolu ešte stanovíte, na čom budeš pracovať kým sa neuvidíte. 

Ak sa objaví v tvojom živote nová otázka, alebo téma, ktorú chceš s mentorom riešiť, môžeš pozmeniť svoje ciele, ktoré si si s mentorom stanovil na začiatku. 

Na konci programu spolu s mentorom zhodnotíte vašu spoluprácu: či ste splnili ciele, ktoré ste si nastavili a ako sa vám spolu spolupracovalo. Program sa končí zaverečným stretnutím v LEAF v Bratislave, kde môžeš prezentovať výsledky mentoringu aj ostatným. 


Čo sa odo mňa v TalentGuide bude očakávať?

Aby bol pre teba a aj tvojho mentora TalentGuide dobrou a rozvojovou skúsenosťou,  je dobré myslieť na niekoľko veci:

 • TalentGuide je časovo náročný. Ak chceš TalentGuide úspešne absolvovať,  musíš si na program vyhradiť aj dostatočné množstvo času.
 • Na začiatku programu si s mentorom nastavíš ciele. 
 • Na svojich cieľoch budeš sebavedomo pracovať. 
 • Ak sa vyskytne v rámci programu nejaký problém, kontaktuješ koordinátorov programu LEAF, Veroniku, alebo Tomáša. 
 • Budeš rešpektovať, že mentor má náročný harmonogram a budeš sa mu snažiť časovo prispôsobiť ak bude treba. 
 • Iniciovanie stretnutí s mentorom je na tebe, ty by si mal byť tá hnacia sila, ktorá posúva vašu spoluprácu dopredu. 
 • Napredovanie v programe je zodpovednosťou, ktorá leží na tvojich pleciach.
 • Bude super, ak budeš používať nástroje ktoré ti LEAF poskytne na sledovanie tvojho progresu s mentorom. Tým pádom budeme aj my vedieť ako sa vám dari, a nebudeme vás musieť spamovať mailami 🙂
 • Zo všetkého najdôležitejšie je, aby si si program užil a naučil sa o svete a o sebe nové veci a použil ich ďalej v živote. 

Pozri si video z webináru kde mentor Roman a mentee Filip rozprávajú o svojej spolupráci v TalentGuide. 

Čo zažijem v mentoringu TalentGuide

Počas deviatich mesiacov sa budeš pravidelne (online aj offline) stretávať s mentorom a spoločne skúmať oblasti a otázky, ktoré ťa zaujímajú.

S jeho podporou sa môžeš zamerať na výber univerzity a popritom uskutočnovať projekt či aktivitu podľa Tvojho výberu, ktorá bude praktickým podkladom pre vaše diskusie a možnosťou vyskúšať si nové vedomosti a zručnosti.

Piati študenti vycestujú na letné školy v zahraničí.

Stretneme sa na veľkom Kick-off  meetingu a svoj príbeh (a ako sa vám podarilo napĺňať vaše mentoringové ciele) môžeš predstaviť celej komunite na Closing Ceremony s ďalšími absolventami a hosťami.

Okrem toho ťa spojíme s ďalšími mentormi a študentami v našom programe a spoznáš desiatky mladých ľudí podobných tebe.

Ostáva sa už iba prihlásiť! 

Prihlasovanie je otvorené do 19.11.2017

Prihláška