Mentoring v rámci projektu Premena školy zvnútra nám predstavil pán riaditeľ a dal nám možnosť, prihlásiť sa. Zo školy nás išlo požehnane, učitelia prvého aj druhého stupňa, samozrejme i stredoškolskí tíčri :o) 

Neviem, ako ostatní, ja som takmer vôbec  nevedela, do čoho ideme. Brala som to ako výzvu, niečo nové. Vlastne, sama by som sa na to asi nedala, keby nebolo kolegynky Katky. 

Mentoring samotný a príprava naň, nebola len nudná prednáška, ale akcia v čarokrásnej prírode Liptova. Už TO bola pre nás prvotná motivácia. Nielen ľudia, s ktorými sme zdieľali nové veci, ale i atmosféra, pravidlá, všetko, úplne všetko prispelo k našej pohode, jednote, vnímaniu, rozmýšľaniu, pochopeniu a preklopeniu do pracovného života. 

Keď začnete takto úžasne, dielo sa musí podariť.  

Ostýchavé začiatky, porovnávanie, sa zmenili na príjemné, veselé stretnutia. S Vierkou, ktorá bola našou supervízorkou z LEAFu a tajuplnou vílou v jednej osobe, sme pomaličky smerovali k veciam, ktoré by sme samé asi nevedeli zo začiatku ukočírovať. 

Zmeny

Netreba sa báť, mentor nehodnotí, hovorí čo vidí a počuje a TEBE začína dochádzať, čo by si mohol nabudúce urobiť lepšie. Celkom to funguje :o) 

Keď sa vidíš na videu, všimneš si gestikuláciu, mimiku, tón hlasu, rozmýšľaš, čo sa dá vylepšiť. A vylepšuješ. Nejde to zo dňa na deň, ale časom to ide a ak ťa nik nekritizuje, len ťa otázkami dovedie k tvojim vlastným odpovediam, máš vyhraté. 

Nechávaš deťom priestor, ty – učiteľ – si na motiváciu a organizáciu, ostatné zvládnu deti samy. Pri probléme ich len nenápadne navádzaš a keď na to prídu, heuréka, to je ten najkrajší pocit. Máme sa od nich čo učiť :o) 

Čas

Čas je relatívny. Všetko chce svoj čas. Všetko bude, pretože chceš na sebe pracovať, aby vyučovanie nebola NUDA, ani pre decká a ani pre teba.  

Priateľstvo

Stretli sme mnoho super ľudí, zistili sme o sebe (svojich kolegoch), že sú múdri, že nás môžu veľa naučiť a posúvať ďalej, že sú našimi vzormi a môžeme ich v núdzi kedykoľvek osloviť.   

Viera

Vaša supervízorka Vier(k)a nám veľmi pomáhala počas projektu a kresťanská viera nám pomáha ďalej, je to krásne a silné :o) 

Na záver

ĎAKUJEME, učte, učte všetkých, pretože TOTO naše školstvo potrebuje! 

Barbora Pekárová a Katarína Olejárová 

Zážitok z premien pre vás spracovala Barbora Pekárová 🙂


A ozaj, ak vás náš tandem zaujal a radi by ste aj vy čosi podobné vyskúšať, od prvého kroku ste link “klik” ďaleko ;o)