Už sa Vám stalo, že ste toho mali toľko, že ste nedokázali stihnúť vôbec nič? Mali ste niekdy súčasne pocit prepracovanosti a nevyužitosti? Stalo sa Vám, že kadejaká podradnosť bola prioritou? Cítite, že toho máte nad hlavu a výsledky sa nedostavujú? Ste neustále v behu, ale nikdy nikde včas? Koľko krát pritakáte len preto, aby ste niekoho nezarmútili? Alebo sa vyhli nejakému problému? Alebo jednoducho preto, že „áno“ sa už stalo vašou automatickou odpoveďou? Aj tieto otázky nájdete v knihe Esencialismus.

Keď si nestanovíte životné priority sami, urobí to niekto iný.

Túto jeseň som mala pracovne extrémne nabitú. Učenie a učenie sa ma v samotnej podstate baví, rovnako ako zapájanie sa do projektov, ktoré považujem za zaujímavé, zmysluplné a motivujúce pre seba a/alebo žiakov. A tak sa mi moje nadšenie zapojiť sa do kadečoho vymklo spod kontroly, dostala som sa do štádia, že som sa už len tešila, kedy to všetko aspoň trochu povolí a ja budem môcť jednu vec za druhou „odfajfknúť“. Ono to však nie a nie prísť. Keď som uhasila top priority, vždy sa našlo niečo iné, čo bolo treba dobiehať – večne odsúvané druhoradé, treťoradé atď. povinnosti. Ak sa mi zdalo, že mám chvíľu čas pre seba, bola som nesvoja, akosi sa mi nezdalo, že môžem mať voľno. Bola som unavená, frustrovaná, chýbala mi pohoda a vnútorný pokoj, dostatok spánku, čas na seba, blízkych, relax, vypnutie a užívanie si prítomného okamihu.

Napriek tomu, že sa mi do ruky dostala knižka Esencialismus od Grega McKeowna, paradoxne som nemala čas sa do nej poriadne začítať. Teraz však prišlo prázdninové voľno a cielené ničnerobenie s knižkou, ktorá ponúka návod, ako sa zamerať na to, čo je podstatné a ako sa stať esencialistom.

Pokiaľ to nie je jednoznačné áno, potom je to jasné nie.

Kto je esencialista? Esencialista je ten, kto ide nekompromisne za tým, čoho je menej a čo je lepšie. Byť esencialista znamená vedieť sa kedykoľvek zastaviť a položiť si otázku: „Investujem do tých správnych činností?“ Na svete je omnoho viac činností a príležitostí, než do koľkých máme čas a zdroje investovať. Esencializmus znamená naučiť sa medzi nimi rozlišovať – naučiť sa ich všetky preosiať a vybrať z nich tie, ktoré sú naozaj esenciálne – teda zásadné.

Esencializmus sa nezaoberá tým, ako toho stihnúť viac, ale ako stihnúť to podstatné. Ide o to, aby sme svoj čas a energiu investovali čo možno najmúdrejšie, aby sme mohli prispievať na čo možno najvyššej možnej úrovni svojich schopností. Esencialistický prístup spočíva v zachovaní si plnej kontroly nad svojimi vlastnými voľbami.

Esencialisti uvažujú:

„Vybral som si.“

„Záleží len na niekoľkých veciach.“

„Čoho sa vzdáme?“

Konajú:

Spomalia a zvážia, čo je významné.

Zavrhnú všetko nepodstatné.

Odstránia prekážky pre ľahký priebeh.

Získavajú:

Pozorne si vyberajú, ich výkon je vynikajúci.

Majú všetko pod kontrolou.

Robia to, čo je zásadné.

Radosť im prinášajú činnosti samotné.

Ak sa v živote ocitnete pred akýmkoľvek rozhodnutím, výzvou alebo na akomkoľvek rázcestí, tak si proste položte otázku: „Čo je zásadné?“ a všetko ostatné vylúčte.

A prečítajte si knižku Esencialismus.