Panelová diskusia LEAF X-mas
Panelová diskusia LEAF X-mas

„Najkrajší spôsob ako spoznať LEAF a to čo robí je práve cez tých ľudí“

Ján Gerčák je absolvent LEAF Academy, viacerých programov a aktivít LEAFu. Na Vianočnom večierku viedol panelovú diskusiu s členmi našej komunity. Spomenul, že „Najkrajší spôsob ako spoznať LEAF, je práve cez ľudí“, s čím sa stotožňujeme. 

Počas panelovky padlo viacero krásnych a inšpiratívnych myšlienok v podaní Ester, Jožka, Lucky a Slava

Ester Wiesnerova na panelovej diskusii LEAF X-Mas Party
Ester Wiesnerova na panelovej diskusii LEAF X-Mas Party

Ester Wiesnerova je speváčka, hudobná skladateľka, textárka a pedagogička. Prináša kvalitnú svetovú hudbu späť na Slovensko. Cez GROWNi mentorka, účastníčka programov, trénerka a „kultúrna vložka“ na mnoho eventoch LEAF.

Ako by si opísala LEAF?

„Sú to ľudia, ktorí mi už 9 rokov veľmi pomáhajú, a ktorým 9 rokov pomáham ja. LEAF je jeden z dôvodov, prečo som sa vrátila po 7 rokoch z US na Slovensko, a prečo stále pokračujem na mojom neziskovom projekte. Po príchode mi táto komunita veľmi pomohla.

Čo znamená LEAF pre Teba osobne?

Chýbali mi ľudia, ktorí by to videli podobne. Človek, ktorý prináša zmenu sa pri neustálom odpore začne zamýšlať, či je chyba v ňom. Títo ľudia mi vždy pripomenuli, že som na správnej ceste.

Ako Ti LEAF pomohol sa rozvíjať?

„Na LEAF camp-e som prvýkrat zažila kultúru spätnej väzby, že je normálne si ju vypýtať.  Získala som veľa feedbacku, ktorý ma posunul.

Vďaka LEAF programom som zažila biznisové prostredie. Dodalo mi to úplne iný pohľad na môj projekt, ale aj osobný posun, otvorenie obzorov a lepšie porozumenie druhým.“

Slavo Oslej na panelovej diskusii LEAF X-Mas Party
Slavo Oslej na panelovej diskusii LEAF X-Mas Party

Slavo Oslej je digitálny produktový manažér pre mesto Bratislava. Príklad človeka, ktorý robí verejný sektor veľmi atraktívnym a zaujímavým (naposledy pracoval na digitalizácii daní). S LEAFom sa do kontaktu dostal cez program Butterfly Effect, momentálne navštevuje Krúžky, stretávame sa na LEAF podujatiach a je úžasnou podporou pre LEAF komunitu.

Ako by si opísal LEAF?

„LEAF sú moji kamaráti a kamarátky. Komunita, s ktorou chcem ďalej tvoriť dobro pre Slovensko.“

Čo znamená LEAF pre Teba osobne?

„Komunita, ktorá ma inšpiruje a podporuje.
 
Po voľbách som bol sklamaný a premýšľal, čo ďalej. Na Chatovici Makovici som sa stretol s ďalšími 30 ľuďmi, ktorí to rovnako nevzdávajú a dalo mi to pocit, že nie som sám. Naštartovalo ma to k tomu robiť ešte viac aj v kontexte svojej práce, ale aj mimo nej.“

Ako Ti LEAF pomohol sa rozvíjať?

„Počas programu Butterfly Effect som mal možnosť vidieť LEAF zvnútra, ako to celé funguje, skupinu ľudí, ktorá si vie úžasne pomáhať a prepájať. To všetko aj spolu s programom ma nasmerovalo k tvorbe lepších služieb smerom k verejnému sektoru.
 
LEAF mi dáva možnosť cez prepojenia, kedykoľvek sa spojiť s nejakým kvalitným produkťákom alebo produkťáčkou, poradiť sa a inšpirovať. Tiež mi pomáha program Krúžky – sme jedna z prvých a stále fungujúcich skupín.“

Lucia Slamkova na panelovej diskusii LEAF X-Mas Party
Lucia Slamkova na panelovej diskusii LEAF X-Mas Party

Lucia Slamková pôsobí ako Strategy Leaf vo Vacuum Labs, popri čom vedie 2 ďalšie neziskovky. Do LEAFu priniesla projekt, ktorý si chcela zvalidovať (pomôcť terapeutom dosiahnuť väčší impact cez digitálne nástroje). Je členkou komunity, účastníčkou Krúžkov a podujatí. 

Ako by si opísala LEAF?

„Tri slova na A: je to komunita ľudí, ktorí sú Aktívni, Ambiciózni a Angažovaní. Pravidelne sa stretávajú a prepájajú, čím znásobujú svoj dopad na spoločnosť.

Čo znamená LEAF pre Teba osobne?

LEAF komunita mi sedí. Spájajú nás podobné hodnoty. Nie je ľahké nájsť takých aktívnych ľudí, ktorí sa zapájajú a chcú niečo zmeniť. Chcem sa obklopovať týmito ľuďmi, a aj preto som tu. LEAF mi dáva tie prepojenia a príležitosti. Po druhé, je to vytrhnutie z mojej bubliny, častokrát veľmi inšpiratívne.

Ako Ti LEAF pomohol sa rozvíjať?

„Najväčší impact má na mňa Krúžok, kde sa stretávame ľudia rôzneho veku, profesie, atď. Pravidelne dostávam iný pohľad na moje problémy. Pomáha mi aj samotná pravidelnosť, dynamika a konzistencia. Mala som problém nájsť si sama na seba čas. Vďaka LEAF Krúžkom už nejaký rok pracujem na pravidelnej sebareflexií.“

Jozef Žatko na panelovej diskusii LEAF X-Mas Party
Jozef Žatko na panelovej diskusii LEAF X-Mas Party

Jozef Žatko sa vrátil späť na Slovensko a v Ostraticiach vedie rodinný biznis. Bol účastníkom programu SPAP (Slovak Professionals Abroad Program) a je pevný pilierom komunity už dlhé roky.

Ako by si opísal LEAF?

„LEAF prepája a spája. Niekedy v 2016 sedí 40 cudzích ľudí okolo ohňa v Rusovciach v penzióne, jeden po druhom sme sa začali predstavovať a zrazu som zistil, že 15 z nich študuje kilometer odo mňa v Londýne a tak sme mali možnosť stať sa kamošmi. Inak by sme sa možno nikdy nestretli.

Čo znamená LEAF pre Teba osobne?

„Evetny ako LEAF X-mas sú pre mňa rodinné stretávky, oslavy ľudí, ktorí menia túto krajinu k lepšiemu. Aj napriek tomu, že pracujem v regióne mi LEAF komunita a spoločné stretnutia pomáhajú udržiavať si globálny nadhľad. Prichádzajú sem ľudia z celého sveta a rozprávajú o projektoch a problémoch, ktoré riešia a mne ide od radosti hlava prasknúť.“

Ako Ti LEAF pomohol sa rozvíjať?

„Vďaka LEAFu si viac všímam priestor okolo seba. Rozbieham projekty, do ktorých by som sa inak nepustil, ako napr. projekt strednej školy v Nitre, kde sadíme stromy, atď. Vplyvom komunity sa cítiť byť menej ľahostajný.
 
Ešte v 2013 som bol v rámci programu SPAP dosadený ako jeden z prvých stážistov v DofE. Vďaka tomu sa mi rokmi brutálne nabalil network. Po 10 rokoch sme mali u nás v Ostraticiach Chatovicu, kde prišlo veľa skvelých ľudí z komunity. Prechádzali sme sadmi a zrazu začali prichádzať s inovatívnymi nápadmi.“

Premýšľaš ako sa aj Ty môžeš pravidelne zapájať, prepájať a rozvíjať spolu s LEAF komunitou? U nás nájdeš rôzne spôsoby ako sa zapojiť alebo sa rovno stať súčasťou kultivujúcej LEAF komunity.

photo Nikoleta Kotrčová - community builder

Nikoleta Korčová

Nikoleta Kotrčová je súčasťou budovania komunity LEAF prostredníctvom marketingovej komunikácie.