Ekologické ľanové obaly YOMA

Daniela má 19 rokov a študuje na gymnáziu v Košiciach. Venuje sa dobrovoľníctvu, rada píše a vedie školský časopis. Aktívne sa zaujíma o celospoločenské dianie, pričom sa nebojí prebrať iniciatívu a viesť ľudí, ak ide o dôležité témy.

Keď Daniela brigádovala v papiernictve, všimla si, aké veľké množstvo plastových obalov na zošity a učebnice ľudia spotrebujú. To ju priviedlo k myšlienke na projekt ekologických obalov, ktoré by ich mohli nahradiť. Ako materiál vybrala Daniela ľan, pre jeho ekologické vlastnosti, jeho pevnosť a odolnosť. Nápad pretavila do skutočnej firmy YOMA, ktorá funguje od januára a má vlastnú webstránku s e-shopom. Daniela rozbehla aj spoluprácu so strednou odbornou školou, ktorej študenti pomáhajú obaly šiť. Rovesníci tak rôznymi zručnosťami prispievajú k spoločnému cieľu. Do budúcna by rada portfólio značky YOMA rozšírila aj o ďalšie výrobky z ľanu, ako napríklad vrecká na desiatu či obaly na telefóny.

Danielinym cieľom však nie je iba predaj produktov, ale rovnako aj poukázanie na dôležitosť ekologického myslenia a znižovania tvorby odpadu každého z nás. Táto filozofia sa uplatňuje aj vo fungovaní firmy YOMA, ktorá spolupracuje výhradne so slovenskými dodávateľmi ľanu, objednávky balí do recyklovateľných obálok a v rámci Košíc a okolia ich doručuje peši alebo na bicykli. Daniela tiež organizuje ekologické prednášky pre ôsmakov a deviatakov a zapája sa do rôznych ekologických a zero-waste iniciatív. Podieľala sa aj na organizovaní školského štrajku za klímu v Košiciach, ktorý je súčasťou globálnej iniciatívy Grety Thunberg.