Z FK Rusovce na inovatívnu strednú školu v Japonsku

Viktor získal LEAF štipendium na letný program na výnimočnej strednej škole v Japonsku, kde v súčasnosti pokračuje na trojročnom IB štúdiu. Založil projekt na zlepšenie japonského školstva a už teraz vie, že jeho budúci job vždy bude mať element pozitívnej zmeny pre spoločnosť. Nech už to bude čokoľvek.

Viktora sme spoznali ako výrečného základoškoláka, ktorý rád hral futbal za MKF Rusovce a debatoval o politike a o svete. Mal ešte len 14 rokov, no sám si manažoval otázky z publika od dospelákov alebo sebavedomo oponoval nášmu riaditeľovi v diskusii. 🙂 Zaslúžene získal od LEAF štipendium na letný program v Japonsku, ktoré poskytujeme šikovným stredoškolákom, aby svoj potenciál naplno rozbalili.

Keď sa vrátil a vravel nám, čo sa všetko naučil, nevedeli sme ho zastaviť. „Vďaka letnej škole ISAK som začal oveľa viac vnímať, čo sa deje okolo mňa. Tento camp mi pomohol zlepšiť moje líderské zručnosti, naučil som sa prijať nápady ostatných a komunikovať s ľuďmi z rôznych prostredí. Najväčším prínosom bolo, že ma to motivovalo aktívne konať po návrate som sa zapojil do školského či mládežníckeho parlamentu v meste.”

Vďaka letnej škole ISAK som začal oveľa viac vnímať, čo sa deje okolo mňa.“

International School of Asia Karuiwa (ISAK) je jedna z najinovatívnejších škôl v Ázii, ktorá je zameraná na dizajnovanie riešení pre spoločnosť. Po absolvovaní letnej školy ponúkol ISAK Viktorovi plné štipendium na trojročné IB štúdium. A tak Viktor s rodinou i s nami zvažoval všetky možnosti a toto rozhodnutie, veru, nebolo vôbec ľahké. Keďže sme tlmočili rozhovor medzi riaditeľom ISAK a jeho rodičmi, naplno sme prežívali jeho voľbu spolu s celou jeho rodinou.

Viktor tesne pred odletom pri rozlúčke s nami (celý tím bol na telefóne) 🙂 a niekoľko týždňov ako ryba vo vode na ISAK.

3, 2, 1 – Japonsko!

Nakoniec sa Viktor predsa len rozhodol pre tri roky v Japonsku a už po pol roku bolo jasné, že nielen ISAK a Japonsko budú meniť Viktora, ale aj naopak. Založil ISAK debatný klub a so spolužiakmi vytvoril iniciatívu na zlepšenie japonského školstva Project Karuiku. V posledných dvoch rokoch sa popri Project Karuiku venoval najmä ISAK Student Union, ktorú so spolužiakmi založil niekoľko mesiacov po príchode a už po roku mali možnosť zmeniť viacero dôležitých rezidenčných a akademických pravidiel ISAK.

V rámci neho navštevujú rôzne základné školy a pripravujú víkendové programy, ktoré kombinujú leadership, design thinking a mindfulness. Nedávno navštívili aj Kuala Lumpur, kde pomáhali deťom v Malajzii zlepšiť ich líderské zručnosti a získať sebavedomie.

V Japonsku sa Viktor tiež plne oddal divadlu. A, samozrejme, aj náročnému štúdiu, v rámci ktorého získať známky 6 a 7 zo 7 je ozaj ťažké. A tak sa snaží vyvážiť svoje akademické ambície a mimoškolské aktivity s návštevou fitka a dostatočným spánkom. 🙂 To je pri jeho aktivitách skutočná výzva.

So svojou rodinou “skajpuje” každý deň a aj vďaka tejto skúsenosti Viktorova mama pomáhala rodičom prvých študentov LEAF Academy porozumieť, čo znamená poslať svoje dieťa na internátnu strednú školu.

Viktor so svojím debatným tímom a spolužiakmi pri obede. Väčšina študentov ISAK sú z Ázie, no sú tam aj študenti z USA, južnej Ameriky a k Viktorovi sa od septembra 2017 pridá aj ďalšia LEAF študentka Alex Pernišová.

Jasná aj neistá budúcnosť zároveň

Po náročnom školskom roku Viktor neoddychuje ani v lete. Sám si vybojoval stáž v právnickej kancelárii v Singapure ako najmladší stážista v ich histórii vôbec. Na našom letnom LEAF Summer Leadership Camp 2016 viedol týždňový workshop o design innovation.

Viktorov príbeh sa nekončí, práve naopak zatiaľ sa rozhoduje o svojej budúcnosti a premýšľa nad medzinárodnými vzťahmi, politológiou či ekonómiou. Ako sám hovorí: “Rozhodol som sa, že nech budem mať v budúcnosti akýkoľvek job, jeho súčasťou vždy bude snaha o pozitívnu zmenu v mojej komunite a spoločnosti.”

„Rozhodol som sa, že nech budem mať v budúcnosti akýkoľvek job, jeho súčasťou vždy bude snaha o pozitívnu zmenu v mojej komunite a spoločnosti.”

Leto 2017 strávi Viktor na Slovensku a sme veľmi radi, že si opäť vybral LEAF. Bude pomáhať v našom programe Slovak Professionals Abroad a tvoriť program pre Slovákov študujúcich v zahraničí, ktorí prišli na leto domov kvôli zaujímavým stážam či jobom. Ďakujeme!