Tomáš Meliško: Urbanizmus ako priestor

Niekedy nie je jednoduché osloviť neznámeho človeka s učebnicovým medzinárodným profilom a nadchnúť ho, aby na svoj kariérny radar pridal aj Slovensko. Tomáš je príklad človeka, ktorého profil predurčuje na tie najväčšie trhy a veľké projekty. Vyštudoval Imperial College, pracoval pre konzultantov z Arthur D. Little, neskôr pôsobil ako projektový manažér pre Erste Group.

V rámci nášho programu pre zahraničných Slovákov často oslovujeme ľudí pracujúcich v zahraničí cez LinkedIn a snažíme sa vybojovať si v ich mysli priestor pre malý mentálny štuchanec. Potom je to už na nich. Ak zacítia príležitosť, vedia si predstaviť, v čom by im práca na Slovensku mohla otvoriť väčšie dvere ako tie, o ktorých zatiaľ uvažovali v zahraničí.  

Tomáša sme oslovili s ponukou, ktorá sa naskytla v kancelárii šéfa skupiny HB Reavis. Hľadal kombináciu analytika a manažéra schopného realizovať strategické projekty, ktoré idú funkčne naprieč celou firmou. Tomáš začal klásť správne otázky, uspel vo výberovom procese a nastúpil na pozíciu, ktorej pracovná náplň rastie s firmou. A tá rastie dramaticky. Zo Slovenska do sveta.

„Bola to príležitosť pracovať pre slovenskú firmu na zahraničných trhoch, ktorá ma zaujala.“

Z regionálneho pôsobenia v strednej Európe HB Reavis vstupuje na trhy v Londýne a Berlíne. Nedávno ohlásili stavbu najvyššej budovy v EÚ. Tomáš tam nastúpil pred dvoma rokmi. Pre skupinu spustil dcérsku firmu Origameo, ktorá pomáha klientom vymyslieť, nadizajnovať a pripraviť ich nové kancelárske priestory tak, aby stredobodom konceptu boli zamestnanci, a nie vopred dané dispozície priestoru.

„Keby tu všetko bolo vymyslené, dokonalé a nalinajkované, tak by to nemalo nádych dobrodružstva.“

Jedným z prvých klientov Origamea bol aj slovenský a svetový Pixel Federation. Neskôr Tomáš pripravil spustenie inovačného hubu v Twin City v Bratislave a konceptu HubHub. Zámeru, ktorý má ambíciu prepojiť inovačné centrá v Česku, Poľsku, Maďarsku a Slovensku. Ťažko povedať, čo bude robiť o rok.

Viac sa o jeho ceste späť na Slovensko dozviete v tomto videu: