Ako dobrovoľníctvo mení teba aj okolie

Martin je s nami v Programe expertného dobrovoľníctva už od jeho pilotného ročníka 2013. Odvtedy už prešlo veľa času, no nestratila sa jeho neutíchajúca túžba pomáhať. Práve naopak, pomohla mu aj naplniť svoj veľký sen.

Martin už dávno hľadal cestu, ako zmysluplne pomáhať. Už počas doktorandského štúdia sa venoval téme koexistencie verejnej správy a neziskových organizácií so zameraním na sociálne služby. Neskôr sa rozhodol pravidelne realizovať zbierky pre zariadenie Resoty, ktoré založil a viedol Anton Srholec, a ktoré stále pokračuje v jeho odkaze.

Ani to mu však nestačilo. Hľadal ešte niečo viac, niečo, pri čom by lepšie zúročil to všetko, čo sa naučil za dlhé roky v biznise.

Až prišla odpoveď v podobe Programu expertného dobrovoľníctva v júni 2013. To “niečo” bola LEAF dobrovoľnícka príležitosť pomoci pre Asociáciu samaritánov Slovenska, ktorá hľadala pomoc pre trhovú expanziu svojho produktu domáceho tiesňového volania pre seniorov, teda potrebovala získať viac jeho užívateľov. A to spustilo ďalšiu lavínu, ktorá odhalila jeho vlastnú vysnívanú cestu.

Pomoc aj sebarealizácia

Ani sám na začiatku nečakal, že sa tento projekt stane jeho dlhoročnou srdcovkou a že výsledky predčia všetky očakávania. Okrem svojich skúseností a nadšenia doň totiž priniesol aj ďalšie cenné zdroje, najmä materiálnu podporu svojho zamestnávateľa, ako aj ďalších nadšených expertov svojich kolegov.

Program expertného dobrovoľníctva mi ukázal, že môžem mať pozitívny dopad na dianie v spoločnosti.“

Martin však svoj spôsob zmysluplnej pomoci našiel aj v samotnom PED programe. Najprv sme my pomáhali jemu, prepojili sme ho s organizáciou, poskytli potrebnú podporu a snažili sme sa napomáhať aj jeho ďalšiemu osobnému rozvoju.

Teraz však prevzal iniciatívu on a už sa z účastníka v našom programe stal skúsený ambasádor, ktorý sa nielen opakovane zapája do nových a nových príležitostí, ale medzičasom sa stal “patrónom” našich dobrovoľníckych príležitostí. A teda aj koordinuje a mentoruje nových účastníkov programu.

Od samaritánov k vlastnému startupu

Táto niekoľkoročná úspešná spolupráca však mala aj ďalší vedľajší pozitívny efekt. Na samotného Martina. Po 13 rokoch úspešnej kariéry v Orange stál Martin pri zrode startupu Skilllandia, ktorý sa venuje online vzdelávaniu a v ktorom pôsobí ako obchodný riaditeľ.

Skillandia už medzičasom pôsobí v USA, Číne a na Slovensku a získala medzinárodné ocenenie Stevie Awards 2017 for Sales Customer Service ako TOP 3 svetové riešenie narodené v slovenských podmienkach.

 

Martin a jeho tím na odovzdávaní ceny Stevie Awards 2017 v USA

 

A akú rolu v tom všetkom hrá jeho “závislosť” od dobrovoľníctva?

„To, čo som sa naučil a zažil pri dobrovoľníčení, mi dodalo odvahu ísť vlastnou cestou. Uveril som, že to dokážem.”

Všadeprítomné výzvy

Nie je všetko zlato, čo sa blyští a aj splnenie si sna a úspech prináša neustále nové výzvy a úskalia. Po roku intenzívnej práce na uvedení Skillandie do života a raketovom štarte si Martin s tímom uvedomili, že vybudovať globálny typ projektu a zaistiť jeho udržateľnosť je náročnejšie, ako si na začiatku mysleli.

A tak boli za pochodu nútení sa veľa naučiť a mnohé pochopiť. Ale to najdôležitejšie je, že napriek všetkým úskaliam nestratili vieru v zmysel celého projektu a stále hľadajú najlepší spôsob, ako preraziť a pokračovať v ceste za svojím snom.

Martin verí, že unikátne a kvalitné produkty a služby si nájdu svojho užívateľa. Chce to však čas a trpezlivosť. Tej má on na rozdávanie, a tak sa popri rozvíjaní Skillandie naďalej venuje aj ďalším zmysluplným aktivitám. Okrem iného stále aj dobrovoľníčeniu v našom programe expertného dobrovoľníctva, kde je dnes už skúseným koordinátorom a mentorom viacerých projektov.