Od lásky ku káve k vlastnému biznisu

Jakub je maturant z Levíc, ktorý píše básne a hrá super basket. V programe TalentGuide 2015/16 chcel s mentorom riešiť štipendium na školu v zahraničí, nakoniec začal pražiť kávu a dnes podniká so značkou Poetry Coffee.

Jakuba sme spoznali ako mladého študenta, ktorý rád píše, najmä básne, a profesionálne hráva basketbal. So svojím tímom vyhral majstrovstvá Slovenska a bol vyhlásený za najlepšieho hráča sezóny. Písaniu sa venuje takmer rovnako intenzívne ako šéfredaktor školského časopisu a prispievateľ do novín v Leviciach.

Už vo veku 15 rokov vydal svoju vlastnú zbierku básní. Vo svojom rodnom meste Levice pôsobil v mestskom mládežníckom parlamente. Jakub sám seba charakterizuje ako vytrvalého a optimistického človeka, ktorý vždy nájde cestu, ako urobiť to, čo si zaumienil.

Do programu TalentGuide sa prihlásil, pretože chcel s mentorom diskutovať o svojom budúcom smerovaní a o tom, ako si vybrať a financovať štúdium v zahraničí. Z diskusií nakoniec vyplynulo, že to, čo chce najviac, je vyskúšať pretaviť svoje hobby – lásku ku káve – do biznisu.

Čo nám Jakub povedal o svojej účasti v TalentGuide: “Ďakujem LEAF a ich programu TalentGuide, keďže som zistil, čo chcem v budúcnosti robiť. V minulosti som mal veľa aktivít a v TalentGuide som sa naučil sústrediť sa na zopár z nich, ktoré chcem skutočne robiť v budúcnosti. Napríklad teraz pražím kávu, predávam ju a učím sa o nej.”

V minulosti som mal veľa aktivít a v TalentGuide som sa naučil sústrediť sa na zopár z nich, ktoré chcem skutočne robiť v budúcnosti. Napríklad teraz pražím kávu, predávam ju a učím sa o nej.”

Jeho snom sa stalo otvoriť si kaviareň v Leviciach a zvýšiť tak úroveň (nielen) kávovej kultúry a života v meste, ktoré má rád. S mentorom prišli na to, že najlepší spôsob, ako sa dostať do povedomia a sveta kávy, je začať ju pražiť a predávať cez študentskú spoločnosť, ktorú mali na škole a Jakub ju viedol. Dnes Jakub praží a prezentuje svoju kávu na rôznych podujatiach, ktoré často sám organizuje, aby tým ľudí vzdelával. Plánuje sa tejto vášni venovať naplno aj naďalej, preto zatiaľ nezvažuje ísť vysokú školu.

Plánuje sa tejto vášni venovať naplno aj naďalej, preto zatiaľ nezvažuje ísť vysokú školu.

Jakubova káva sa volá Poetry Coffee, a nie je to len názov. Jakub do každého balenia kávy vloží jednu svoju originálnu báseň, ktorá má za úlohu priniesť ľuďom okrem zážitku kávy aj trochu estetiky, pokoja a lásky.

 

Na ceste za svojím snom

…sa stíha ešte aj zaujímať o svoje okolie. Jakub sa snaží byť aktívny aj v iných oblastiach života. Študuje na strednej škole v Leviciach, kde majú aj hodiny podnikania. Keďže s tvorbou zisku má už nejaké skúsenosti, počas týchto hodín sa mladším študentom snaží priblížiť základné princípy podnikania, ktoré sa zatiaľ naučil. Vedie skupinku birmovancov a zároveň pravidelne chodí do miestnej nemocnice v Leviciach, kde sa chorým ľuďom pravidelne venuje a zlepšuje im deň a náladu.

Jakub dnes pre svoj sen o vlastnej kaviarni robí všetko, čo môže. Pracuje ako barista v kvalitnej a inovatívnej kaviarni v Bratislave, kde sa učí nové veci a techniky prípravy kávy a vytvára kontakty s úspešnými ľuďmi v tomto odvetví. Sám hovorí a uvedomuje si, že teraz musí najprv naberať skúsenosti v tejto oblasti, aby mohol byť jeho podnik jedného dňa úspešný.

Tiež uvažuje nad odchodom do zahraničia, kde by ako špecialista na kávu mohol rásť ďalej. Jakub je pevne rozhodnutý ísť si za svojím cieľom, ale pritom nezabúda pomáhať aj druhým okolo seba. Tešíme sa na návštevu Poetry Coffee v Leviciach! 🙂