Cesta na prestížnu MIT: vášeň pre vedu a startupy

Jakub prešiel v LEAF dohromady tromi našimi študentskými programami a ako sám hovorí, každý z nich ho zmenil a veľmi mu pomohol. Momentálne je jediným slovenským študentom na prestížnej americkej univerzite MIT v Bostone.

Už keď Jakub prišiel na náš LEAF Summer Leadership Camp 2014, mal aktivít za štyroch: tancoval spoločenské tance, debatoval, hral golf, súťažil v robotike, matematike aj fyzike, zapájal sa do stredoškolského programu Erazmus a stíhal aj dobrovoľne doučovať deti alebo prekladať inšpiratívne TED videá.

Jakub na LEAF Summer Leadership Campe 2014

 

Zaujímal sa však najmä o vedu a techniku, a to vždy ovplyvňovalo jeho koníčky. Na LEAF Summer Leadership Campe, kde sa počas troch týždňov okrem zábavy učia projektovo rozmýšľať, dal Jakub vo svojom “design thinking” tíme spolu s kamarátmi podobu prvému TEDxYouth na Slovensku – inšpiratívnej konferencii organizovanej stredoškolákmi pre stredoškolákov.

V rámci svojho projektu na LSLC 2014 získali aj licenciu, ktorú po skončení campu aj využili a vo februári 2015 zorganizovali prvý TEDxYouth@Bratislava. Dnes je z tohto študentského projektu už séria úspešných bratislavských podujatí.

Jakub zhodnotil túto skúsenosť nasledovne: “LSLC 2014 mi otvorilo úplne nové horizonty a vďaka nemu som sa zapojil do jedného z najlepších projektov vôbec TEDxYouth@Bratislava.” V neposlednom rade však získal zopár skvelých priateľov.

Dobrodružstvo pokračuje: smer TalentGuide

Život ide ďalej a Jakub sa po skúsenosti z letného campu rozhodol pre pokračovanie jeho LEAF cesty. Prihlásil sa do nášho mentoringového programu pre stredoškolákov, ktorý nakoniec absolvoval dvakrát po sebe.

V našom programe TalentGuide 2013/2014 dostal Jakub prvýkrát v živote vlastného mentora. Ako povedal Jakub, Matej Mačák mu veľmi pomohol vo veľa náročných rozhodnutiach ohľadne ďalšieho štúdia, smerovania a obmedzenia aktivít, ktorým sa venoval. Všetko sa už stíhať nedalo a akokoľvek sa človek snaží a ide mu to, deň má len 24 hodín.

Hoci oficiálne LEAF mentorovanie po roku končí, Matej bol Jakubovým mentorom aj celý ďalší rok a nesmierne mu pomáhal v ďalšom rozvoji. A tak, keď dostal neskôr Jakub možnosť opäť sa zapojiť do ďalšieho ročníka TG 2015/2016, neváhal. Za mentora dostal Petra Ondrušku, ktorý mu podľa vlastných slov vždy vedel dať výbornú radu. No nielen to. Kamarátsky spolu vedeli stráviť dlhé hodiny diskutovaním o vtipných videách, robotike, ale aj hlbokých otázkach o živote a nesmrteľnosti chrústa.

Ďalšia zastávka startup scéna

Design thinking mu natoľko učaroval, že metódu, ktorú sa naučil na campe, využíva dodnes len v inom prostredí v startupoch.

“Prvýkrát som si vyskúšal, čo je startup a čo znamená jeden zakladať na Startup Weekend Bratislava. To bolo to pravé nakopnutie a odvtedy rozmýšľam úplne inak.”

Jakub začal stážovať v startupe Anima Technika, kde robil na dronoch a angažoval sa aj v rámci Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. Popri strednej škole.

Lenže mu chýbali kamoši z LEAFu, a tak konal. Bol jeden zo spoluzakladateľov nášho LEAF Alumni klubu pre stredoškolských absolventov LEAF programov a až do jeho odchodu do zahraničia aj členom jeho executive boardu. Tá funkcia nielen honosne znie, ale jej súčasťou je aj veľká zodpovednosť organizovať stretká kamošov z LEAF programov 🙂

Od online kurzov až po štúdium na MIT

Jakub je dobrák od kosti, no má rád aj výzvy. Keďže mu stredná škola nestačila, rozhodol sa vzdelávať online. A kde sa môžu stretávať oba jeho koníčky (technika a startupy) viac ako na univerzite MIT v USA! Po večeroch teda začal “nasávať” online kurzy vzdelávacej platformy MITx.

Počas stáže v Anima Technika dostal nápad na “smart” zvieracie doplnky PetWare startup, s ktorým sa s malou dušičkou prihlásil na MIT Entrepreneurship Bootcamp.

O čo väčšia bola jeho (aj naša) radosť, keď sa naň ako jeden z najmladších účastníkov vôbec dostal spomedzi 700 uchádzačov z celého sveta! Lenže ono to vôbec nebolo také jednoduché. Veľké nadšenie poľavilo pri myšlienke, že cesta do USA je dlhá, no hlavne drahá. Kde na ňu vziať peniaze?

Jakub sa nevzdal a ako správny startupista spustil crowdfundigovú kampaň. Zapojil celú startup komunitu, LEAF komunitu a network, ktorý si vybudoval od campu, a potrebné financie nakoniec vyzbieral.

“S istotou môžem povedať, že LEAF programy a ľudia mi pomohli dostať sa na MIT bootcamp a neskôr na MIT štúdium.” Na fotke Jakub Chudík na MIT bootcampe v lete 2015.

Počas práce na projektoch v rámci bootcampu spoznal doktorandku z Brazílie, ktorá objavila inovatívnu metódu diagnostikovania rakoviny z krvných vzoriek a spolu založili startup ConquerX. A na MIT sa mu tak zapáčilo, že si podal prihlášku na bakalárske štúdium. A počas bootcampu sa však aj zapáčil Jakub MIT-u, takže ho s radosťou prijali!

A tak dnes bloguje z Bostonu, kde už ako fulltime prvák na MIT (!) pracuje ako spoluzakladateľ startupu ConquerX.

Jakub pri tom všetkom stihne aj naďalej pomáhať s podujatiami na Slovensku, zdieľať svoje skúsenosti s ďalšími, či zareagovať na výzvu na sociálnych sieťach, že niečo potrebujete a priniesť vám to ráno o 7.00 do kancelárie.

Samozrejme, keď je na Slovensku. Ale vtedy nás vždy príde pozrieť a my pomaly vidíme premenu z nesmelejšieho teenagera z LEAF Summer Leadership Campu 2014 na sebaistého, šikovného, no stále takého vtipného mladého muža. Navyše ešte stále tak úžasne tancuje!