Ela: Piaty živel slovenskej hudobnej scény

Ela žije hudbou a hoci plánovala ísť študovať do zahraničia, zostala. Založila kapelu Tolstoys, venuje sa hudbe a úspešne si postupne plní sny.

Ela bola vždy živel. Už na prvom interview sme nestíhali sledovať, čo všetko stíha. Jej rok 2015, teda tretí ročník strednej, vyzeral takto. Na začiatku roka organizovala školský ples, ktorý moderovala a hrala na ňom so školskou kapelou. S tou vystupovala aj na školskej akcii Týždeň hudby či na 25. výročí školy.

V apríli, septembri a decembri už druhý rok spoluorganizovala Dobrý trh, legendárnu bratislavskú akciu, na ktorej miestne komunity organizujú susedské trhy. Ela tu mala na starosti sekciu umenie a workshopy, spoluprácu s maliarmi, básnikmi, fotografmi či blogermi. V tomto čase bola zároveň súčasťou mestského parlamentu mladých a zúčastňovala sa ako dobrovoľníčka na rôznych akciách určených na rozvoj hlavného mesta, ako napr. maľovanie autobusových zastávok, výstava fotografií na Hviezdoslavovom námestí či sadenie kvetín na Kamennom námestí. Popritom všetkom Ela stihla ešte brigádovať ako hosteska v Slovenskej filharmónii.

 

TalentGuide a jej “áno” hudbe

Ela mala vždy blízko k hudbe. Ale až stretnutie s Ester, jej TalentGuide mentorkou, v našom mentoringovom programe pre stredoškolákov, spôsobilo obrat v jej živote:

“Jednou z najlepších vecí, ktoré sa mi v roku 2015 stali, bolo to, že som stretla moju TalentGuide mentorku Ester. Boli sme pravidelne v kontakte cez Skype, diskutovali sme o mojich plánoch a nových hudobných nápadoch. Vďaka tomuto vplyvu som sa konečne rozhodla hudbu tvoriť a v budúcnosti sa ňou živiť.”

Ester Wiesner patrí do LEAF komunity zahraničných Slovákov. Študuje jazz music na Berklee College of Music v Bostone a sama tvorí a najmä vystupuje ako speváčka v USA aj Európe, no stíha aj prísť robiť skvelé hudobné workshopy na naše letné campy.

 

Ako to Ele a Ester ladí si môžete pozrieť aj na tomto videu.

 

 

Na jar 2016 počas TalentGuide mentoringu sa to teda všetko rozbehlo. Ela napísala svoju prvú autorskú pieseň, krátko nato ju nahrala v štúdiu. V júni ju potom pustila na našej záverečnej ceremónii programu TalentGuide, čo bol veľmi silný moment pre všetkých. Aj keď leto strávila cestovaním a hraním na ulici len tak pre zábavu, inšpirovalo ju to k viacerým ďalším piesňam. Začiatkom jesene sa sformovalo zoskupenie Tolstoys Elina kapela, ktorá tak trochu nesie aj jej meno.

Ela a Tolstoys na jednom z prvých koncertov na TedX Youth v Bratislave.

Hviezda dráha na obzore

Tolstoys je odvtedy na vzostupe. Je pravidelným hudobným hosťom LEAF Award oceňovania alebo našich letných campov. Hrávajú na akciách po celom Slovensku, robili predskokana aj známej kapele Billy Barman, nedávno hrali vo veľkom štúdiu Slovenského rozhlasu a v lete 2017 vystúpia na festivale Pohoda splnený veľký sen! Elin príbeh sa tým však nekončí, práve naopak. Po skončení strednej sa hlási na konzervatórium v Prahe i hudobné školy na Slovesnku aj v UK.

Popri koncertovaní by v budúcnosti chcela pracovať v médiách či hudobnom manažmente. Aj ostatní členovia kapely sú na tom rovnako. Popri hudbe by sa chceli uplatiť v rôznych zamestnaniach.  “Huslistka študuje psychológiu, kontrabasista medicínu, klavirista je informatik. Všetci rátame s tým, že budeme robiť dve práce. Na Slovensku sa uživí čisto hudbou len naozaj málo ľudí. Keď sa pošťastí, dá sa to, ale vždy je dobré mať aj zadné dvierka,” hovorí Ela.

“Aj keď mojím primárnym cieľom, keď som išla do programu TalentGuide, bolo získať štipendium na zahraničnej škole a na chvíľu zmiznúť zo Slovenska, nevyšlo tak, ako som chcela, a som za to vďačná. Ak by som odíšla, žiadna kapela by nevznikla. Tolstoys nedávno vydali druhý song Agapé aj spolu s klipom. Na jeseň tohto roku plánujú vydať debutový album vo vydavateľstve Slnko records. Ela, držíme palce!