Na začiatku bol školský projekt. Dnes je to platforma, vďaka ktorej pomáhajú zdravé deti tým chorým

Laureátka ceny LEAF Award 2015 dokazuje svetu, že mladí ľudia majú silný záujem meniť svet k lepšiemu a pomáhať tým, ktorí pomoc najviac potrebujú. Dokazuje, že deti chcú pomáhať deťom.

Dominika je rodená dobrovoľníčka s veľkým srdcom. Keď ako siedmačka na základnej škole dostala zadanie spraviť vlastný projekt, neváhala naplniť svoju vášeň pre pomoc druhým. Zo školského zadania vznikol projekt Deti deťom, vďaka ktorému môžu zdravé deti pomáhať tým chorým na onkologickom oddelení v Banskej Bystrici.

Dominika vždy rada vyrábala rôzne šperky a iné pekné veci, ktoré sa rozhodla predávať. Túžba pomáhať druhým bola však stále silnejšia ako zisk z rodiaceho sa biznisu. Oslovila neziskovú organizáciu Svetielko nádeje, s ktorou spoločne vymysleli model, ktorý nielen naplní domácu úlohu na školský projekt, ale zároveň pomôže zlepšiť kvalitu života detí na nemocničnom oddelení.

Oslovila neziskovú organizáciu Svetielko nádeje, s ktorou spoločne vymysleli model, ktorý nielen naplní domácu úlohu na školský projekt, ale zároveň pomôže zlepšiť kvalitu života detí na nemocničnom oddelení.

Výrobky, ktoré sú predávané v rámci projektu Deti deťom.

 

Dominika tak spojila svoje obchodné, kreatívne a dobrovoľnícke aktivity. Za ne bola vybraná do ročného rozvojového programu LEAF Award, vďaka ktorému mohla inšpirovať k dobrovoľníctvu ešte viac mladých ľudí na Slovensku. Ako ona vravieva: “Dobrovoľníctvo je súčasť môjho života, za ktorú som veľmi vďačná. Je skvelé, keď vidím, že moje aktivity inšpirujú niekoho ďalšieho.”

“Dobrovoľníctvo je súčasť môjho života, za ktorú som veľmi vďačná. Je skvelé, keď vidím, že moje aktivity inšpirujú niekoho ďalšieho.”

Dominika so svojím kamarátom Adamkom, ktorý je už momentálne zdravý a ešte vysmiatejší.

 

Dominikina snaha pomôcť onkologickým pacientom sa však nezastavila iba pri predaji šperkov. Získané financie používala na kúpu umeleckých potrieb pre choré deti, ktoré navštevovala, a tak spoločne kreatívnou tvorbou prichádzali na krajšie myšlienky.

Jednorožce na stenách

Dominikini noví kamaráti ju motivovali vytvoriť na oddelení samostatnú miestnosť, ktorá by slúžila ako kreatívna dielňa pre pacientov. Choré detičky by tak mali priestor na úsmev a terapiu umením.

Ešte pred ocenením LEAF Award sa Dominika zúčastnila tanečnej šou, na ktorej sa jej podarilo získať financie na spomínanú dielňu. Nový priestor svoje brány slávnostne otvorí 8. júna 2017. O vybudovanie dielne sa stará nemocnica, Dominika mala iba jedinú požiadavku jednorožce na stenách.

Okrem stretnutí v nemocničnom prostredí Dominika organizuje aj workshopy pre zdravé deti, na ktorých môžu vyrobiť výrobky do projektu.

 

Okrem LEAF Award sa Dominika v roku 2016 stala súčasťou i mentoringového programu pre stredoškolákov TalentGuide. Vďaka nim si zo svojich všetkých aktivít, ktoré zahŕňali dobrovoľníctvo na niekoľkých projektoch, školu a tancovanie, dokázala vybrať priority. Aj tie ju priviedli na štúdium na LEAF Academy, z ktorej by rada pokračovala na štúdium práva.

“Veľmi sa teším, že na LEAF Academy budem v inšpiratívnej spoločnosti ľudí, ktorí ocenia, čo robím. Deti deťom chcem rozšíriť aj do Bratislavy, v Bystrici sa mi podarilo vybudovať komunitu, ktorá potiahne projekt ďalej. Neviem sa dočkať!”

Okrem osobného rozvoja a objavenia vlastnej cesty sa Dominike vďaka rozvojovému programu podarilo aktualizovať webovú stránku projektu Deti deťom. Vylepšený internetový obchod prinesie Dominike lepší prehľad o výrobkoch a o ich autoroch, uľahčí jej logistiku a deťom tak pomôže ešte efektívnejšie.

Dominikin príbeh tak v spolupráci s LEAF pokračuje ďalej a my sa zase nevieme dočkať na jej ďalšie inšpiratívne nápady.