Moja stará mama, keď už mala vysoký vek a veľmi ťažko sa presúvala z postele ku skrini, mala pre nás vždy pripravené cukríky. Bola už veľmi chorá a nevládna, aj tie cukríky boli staré, ale vždy nám urobili obrovskú radosť. Nedávno som čítala o mladom mužovi, ktorý podniká v Brne a veľmi sa mu darí. Rozmýšľal o tom, ako by mohol časťou svojho zisku urobiť radosť druhým. A urobil to takto:

https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/jihomoravsky-kraj/2574751-chci-delat-co-mi-dava-smysl-mlady-podnikatel-v-brne-rozdava-kavu

Keď som napísala na tabuľu 3 príklady so správnym výsledkom a 1 s nesprávnym, hneď ma deti upozorňovali: Jéééj, tam máš chybu! Nepovedali, máš tam tri  správne výsledky a jeden chybný. Áno, aj my deti upozorňujeme na chyby, zlyhania a ony sa to od nás učia. Naša ľudská mentalita je zameraná na poučovanie, naprávanie a poukazovanie na chyby. A pritom krásny deň je ten, keď stretneme niekoho, kto nás „osvieži“ uznaním, pochvalou alebo povie niečo pekné, milé a pozitívne. 

Často hovorievam deťom v triede, že keď rešpektujú triedneho učiteľa, je to skvelé. Keď suplujúceho učiteľa, je to vyšší level. Keď dokážu rešpektovať jeden druhého, tak to je pre triedneho učiteľa najvyššie vyznamenanie. Tak je to aj v živote dospelých. Keď vieme pochváliť niekoho z rodiny alebo priateľov, je to super. Ale pochváliť tých, ktorí nám robia zle, to už je naozaj veľmi vysoký level. Ale práve tieto dobré skutky robia zázraky. 

Po dlhých rokoch materskej som nastúpila do druhej triedy namiesto pani učiteľky, ktorá sa rozhodla, že odíde zo školstva. V triede bol chlapec, ktorý si svojim detským rozumom vysvetlil, že ja som ju vyhodila zo školy. Bol ku mne arogantný, nerešpektoval ma a cielene vyrušoval. Samozrejme to bola situácia, kedy som si mohla aj ja k nemu vytvoriť negatívny vzťah. Ale povedala som si, že ho budem chváliť a uznávať, akoby to bol môj najobľúbenejší žiak. O niekoľko týždňov sa situácia začala postupne meniť a na konci školského roka som si ani nespomenula, čo sa dialo kedysi. 

Ľudský jazyk je najmenší sval v našom tele. Vie urobiť veľmi veľa dobra, ale vie aj ublížiť. Náš najusilovnejší sval je srdce. Je symbolom lásky. Akoby bolo  studnicou priezračnej vody, ktorej kvapky podávame ľuďom vo forme milých a pochvalných slov. 

Nezabúdajme na to! Určite bude svet krásnejší.