V pondelok 8.6. 2020 o 14:00 sa s archeológmi z University of London a Karlovej Univerzity v Prahe porozprávame o tom, aký je vlastne rozdiel medzi archeológom a Indiana Jonesom.

!POZOR! PREDNÁŠKA JE V ANGLIČTINE – THE WEBINAR WILL BE IN ENGLISH

Spoločne s hosťami nájdeme odpovede na otázky ako:

1. V čom je podobná archeológia s filmami s Indiana Jonesom a Larou Croft?
2. Ako vyzerá bežný deň v práci archeológa?
3. Aké najmodernejšie výdobytky využívajú na vedecké skúmanie?
4. Prečo by sa aj dnešní stredoškoláci mali stať archeológmi – je to nebezpečné alebo dá sa pri tom zarobiť kopec peňazí?  

Jana Mokrišová – Lecturer in Ancient Greek History and Archaeology, Birkbeck, University of London
Jana dokončila strednú školu v Taliansku (United World College of the Adriatic) a vyštudovala archeológiu v Kanade a USA (PhD na University of Michigan). Popri štúdiu dlhodobo pôsobila v Grécku a Turecku a aktuálne učí na Birkbeck, University of London. Venuje sa skúmaniu „big questions“ súvisiacich s kolapsom stredomorských civilizácii na konci doby bronzovej a začiatku doby železnej, a pridruženými otázkami ako sú migrácia a identita.  

Marek Verčík – Vedecký pracovník na Ústave pre klasickú archeológiu v Prahe a zároveň affiliate na Graduate School Distant Worlds na univerzite LMU v Mníchove
Marek vyštudoval klasickú archeológiu v Trnave a v Nemecku (PhD na KU v Eichstätt-Ingolstadt), kde následne aj dlhé roky pôsobil na rôznych pozíciách. Aktuálne pracuje na Univerzite Karlovej v Prahe a vedie viaceré medzinárodné projekty v Severnom Macedónsku, Španielsku a Turecku. Zaujímajú ho otázky ako sú staroveké technológie, ekonomika a reakcie starovekých civilizácií na krízové obdobia a prírodné katastrofy. 

Otázky sa hostí môžete pýtať cez SLIDO – #archeology