Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne riešenia.

…presne toto si povedala Marcelka (pani učiteľka z bratislavskej ZŠ, ktorá sa v tomto roku zapojila do Individuálneho rozvojového programu učiteľov – IRPU). Rozhodla sa, že keď so svojími žiakmi nemôže komunikovať osobne, skúsi im natočiť video, kde im bude vysvetľovať všelijaké témy.

Plesne pre šiestakov na ZŠ 😉

Vo videu (nižšie) sa dozviete nielen to, ako nám plesne škodia, najmä ak nám rastú doma, ale aj to, načo nám plesne naopak môžu poslúžiť. 

Ak máte chuť, použite video so svojimi žiakmi!

Máme pre vás tip: Co takhle dát si špenát, ehmmmm vlastne flipped classroom – obrátenú výuku?

Čo to je?

Nooo, v skratke asi takto: žiaci si pred hodinou/stretnutím s učiteľom naštudujú nejakú tému/teóriu (napr. vo forme krátkeho 5-10 minútového) videa a potom na hodine pokračujú, za podpory učiteľa, v aplikačných úlohách, diskusií…

Iným slovom doma, pred hodinou, sa pohybujú na prízemí a prvom poschodí Bloomovej pyramídy a potom na hodine so spolužiakmi a sprevádzaní učiteľom stúpajú do jej vyšších poschodí 😉

Aké výhody má „obrátená výuka“?

Tu sú 3 z nich:

  • individualizované tempo pri osvojovaní základných informácií (žiak si môže zastaviť video, alebo si pozrieť niektorú časť opakovane – presne ako potrebuje a pritom „nezdržuje“ svojich rýchlejších spolužiakov
  • jednoduchšie veci, si prejde žiak sám v rámci prípravy a na hodine sa vytvorí priestor na vyjasňujúce otázky a aplikačné úlohy pri ktorých je podpora učiteľ vítaná. Pri klasickej hodine je to často obrátene
  • ak mám žiaka, ktorý chýba, ľahko dobehne vysvetľované učivo, lebo je na videu 😉

Kto z vás prijme výzvu a preberie od Marcelky virtuálnu učiteľskú štafetu?

Ak ste „športovo“ založení, natočte podobné video s učebnou látkou a pozdieľajte ho s ďalšími učiteľmi (stačí ak nám link na svoje video pošlete na adresu „jana.balazova@leaf.sk“ a my so zdieľaním radi pomôžeme ;).

Zdieľanie môže byť cesta ;).

Ak by sme každý vytvorili 1 videjko, ktoré pozdieľame, budeme mať materiálov na prácu s našimi študentami kopeeec a pritom nás to nebude stáť toľko času ako keby sme všetko vyrábali osobne…