Ahojte kolegovia vo svete online vyučovania ;),

aj vám sa zdá, že hneď pár dní potom, ako sme my, učitelia, zostali doma, akoby sa vrece roztrhlo s rôznymi ponukami, nápadmi, webinármi, krátkodobými kurzami, dlhšími kurzami, ako učiť online, aké nástroje používať, na čo všetko nemáme zabudnúť, čo fakt musíme a čo k tomu ešte môžeme… 

Bola som poriadne preimpulzovaná

…a viac demotivovaná, ako motivovaná, mala som pocit, čo všetko musím, lebo keď nebudem, moje hodiny nebudú dobré, niečo študenti zameškajú, nebodaj sa budú nudiť! 

Hľadala som cestu von

Myslela som si: “Ak majú byť moje hodiny naďalej dobré, musím zostať sama sebou.” S technikou sa až tak nekamarátim, ale nájdeme spoločnú reč, keď treba. Takže som si z toho množstva ponúk vybrala jednu – kurz na GOA (Global Online Academy) a robila som z neho to, na čo som mala kapacitu. Pozerala som len videá krátke videá, čítala len vybrané články.

Našla som 2 milé veci, ktoré dobre fungovali s mojimi študentmi a sú veľmi jednoduché.

  1. Raz za čas sa dajú inštrukcie poslat aj v kratučkom videjku, kde za mojou hlavou bude webová stránka, pracovný list alebo obrázok k téme, ku ktorej je úloha. Pripájam návod v angličtine na nástroj v ktorom sa to dá – volá sa LOOM.
  2. Padlet – spolu so skupinou študentov sme si vytvorili nástenku s obrázkami, videami a komentármi. Študenti mali zmenu a ja tiež :-). Pripájam videjko (má 13 minút) z ktorého si, na základnú prácu, stačí pozrieť pár minút. Je to krásne intuitívne. Na padlete sa mi páči to, že k našej téme máme celá skupina všetky materiály na jednom mieste, pekne zoradené, máme tam zachytené aj otázky k téme, ktoré nás môžu znova inšpirovať.

Odporúčam.

Oba tieto nástroje odporúčam najmä preto, že nemusíte dlho študovať, čo ako treba urobiť – stačí čítať obrazovku a nasledovať inštrukcie. Potom sa trochu pohrať s pozadím, so zdrojmi, prípadne otázkami.

Všetkých vás pozdravujem a želám veľa trpezlivosti. A nezabudnite – zostať sami sebou a menej (rôznych online nástrojov) je niekedy viac.

Držím palce!
Silvia


Prihlasovanie do programu IRPU je otvorené ešte do 15. 4. 2020