Na cestách po školách sme sa v každom kúte Slovenska stretli so skvelými učiteľmi, ktorí svojim príkladom inšpirovali svojich žiakov a študentov k aktívnemu prístupu k životu a svojmu okoliu. Makovice hľadáme ešte pár dní. Prihlasujete sa, lebo ste sa o nás dozvedeli vďaka učiteľom ako Peter, Janka, Mirka, Zuzka či Alenka.  

Neviem, ako rozoznať tú najdôležitejšiu vlastnosť toho najlepšieho učiteľa či učiteľku. Je to prísnosť? Odbornosť? Tolerancia? Nenáročnosť? Priateľskosť? Autorita? Tak to zjednoduším: Ak vo vás vaše študentky a študenti nájdu starších kamarátov a ľudí, ktorým dôverujú, tak ste ako učiteľky a učitelia – samozrejme len podľa mňa – tými správnymi ľuďmi na správnom mieste.

 

Inšpiratívni ľudia inšpirujú. Len tí, ktorí horia pre správnu vec, dokážu zapáliť plamienok záujmu a správnej motivácie aj v malej makovičke.

A práve s takými učiteľkami, učiteľmi ale aj riaditeľkami a riaditeľmi sme sa stretli na našich potulkách Slovenskom – od Bratislavý až po Košice. Alebo pri telefonátoch, ktoré k nám prichádzali počas posledných týždňov. Pri hľadaní makovíc sme sa stretli s jednou nie celkom bežnou vecou. Nájsť deti, ktoré robia niečo výnimočné nie preto, že za to dostanú dobrú známku, ale jednoducho preto, že chcú, nie je jednoduché.

Ako by ste našli chalana, ktorý má webstránku, kde píše o tom, že doučuje matematiku, hoci ho učíte deň čo deň už roky? Alebo dievča, ktoré má už svoju firmičku a predáva v nej veci, ktoré kupuje a posúva ďalej, aby si tak trochu zarobila? Alebo ako chcete nájsť niekoho, kto programuje užitočnú aplikáciu pre deti, ktoré nevedia čítať? Také predmety jednoducho v škole neexistujú.

Túžba zlepšovať a meniť svet okolo je tou najlepšou motiváciou učiť sa nové veci.

Doučovanie matematiky je predsa učiteľská práca, predaj módneho oblečenia je niečo pre obchodníkov s módou a programovanie je predsa činnosťou softvérových firiem. Na základnej či strednej škole sa predsa učí matematika, slovenský jazyk či zemepis. Len ak niekto dobre pozná svojich zverencov, vie, ako sa im prihovoriť, ako ich podporiť, ako v nich odhaliť to najlepšie čo v ich hlavách a srdciach je. Len tak sa mu študenti zdôveria, čo robia a čím žijú. Hoci v škole na to nie je predmet.

Túžba zlepšovať a meniť svet okolo je tou najlepšou motiváciou učiť sa nové veci, kombinovať predmety a nachádzať prirodzené súvislosti medzi tým, ako programovať, správne formulovať svoje myšlienky a hľadať podporu pre svoje nápady a myšlienky, ktoré naša krajina tak potrebuje.

So správnymi učiteľkami a učiteľmi na správnom mieste toho naši mladí dokážu viac ako sami. My sme takých učiteľov a učiteľky nachádzali po celom Slovensku. Inšpiratívni ľudia inšpirujú. Len tí, ktorí horia pre správnu vec, dokážu zapáliť plamienok záujmu a správnej motivácie aj v malej makovičke.

A tak sa naše plagáty a letáky dostali do rúk tých správnych ľudí. Chlapcov a dievčat, študentiek a študentov s chuťou meniť a inšpirovať aj iných. A ich prihlášky a maily sa dostali do našej schránky. Ešte stále máte na to pár dní. Tešíme sa na vaše nápady a projekty, ktorými budete meniť a zlepšovať seba aj tento svet. 

A ĎAKUJEME učiteľkám a učiteľom, riaditeľkám a riaditeľom – ľuďom na správnom mieste.