Emanuel Kucbel a Valentína Sedíleková sú nám známi študenti školy v Banskej Bystrici, Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského, kde sme sa „ocitli“ 16. novembra . Spoznali sme ich cez spoluprácu v programe LEAF Award. Emova Tochka Production Valentínina kniha Pokrvní boli projekty, ktoré sa dostali v roku 2016 a 2018 do programu podpory a rozvoja.

V predvečer Medzinárodného dňa študentstva , ktorý je na Slovensku aj Dňom boja za slobodu a demokraciu študenti Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici prišli s originálnym nápadom. Čo to vlastne znamená byť dnes študentom? Alebo študentkou. A tak sa rozhodli pozvať do školy hostí, aby sa s nimi spoločne rozprávali. Priamo k veci sme sa teda dostali aj my a LEAF.

Stretli sme sa s prvákmi a druhákmi tejto školy, ktorá inšpiruje svojich študentov k nevšednému prístupu k svetu okolo. Nečakať na zmeny ale pokúsiť sa aktívne zapojiť do života a tvorivo ho meniť je určite niečo, čo prekonáva rámec študentských povinností.  Hovoriť o tom, ako sa rôzni ľudia a aktivisti z rôznych organizácií podieľajú na neformálnom vzdelávaní a ako to vlastne funguje v tomto nebiznisovom prostredí je mimoriadne dôležité práve dnes. Práve kvôli nezištnej a významnej podpore slovenských úspešných podnikateľov a zakladateľov organizácie LEAF sa môžu na našich programoch  zúčastňovať deti bez ohľadu na ich sociálnu situáciu. Stačí ak naozaj na to majú a chcú na sebe pracovať.

Prváci a druháci sa spoločne s nami zamysleli aj nad tým, čo je v ich živote dôležitejšie. Pre niekoho to boli spravodlivosť, vernosť a charakternosť. Iní vnímali ako dôležitú vytrvalosť a snahu byť najlepší. Inovatívnosť či ochota riskovať a hľadať nové riešenia sa páčila tým, ktorí chcú v živote podnikať a hľadať nové odpovede na staré otázky. No a pomoc druhým je asi najdôležitejšia pre budúcich učiteľov, psychológov či lekárov a lekárky. Jedno bez druhého nejde, ale u každého je dôraz na niečom inom. Možno práve to rozhoduje o tom, čo v živote chceme robiť a robíme to naozaj dobre.

Deň boja za slobodu a demokraciu je na Slovensku spojený s Medzinárodným dňom študentstva. Jana Opletala zabili v novembri 1939 nemeckí fašisti. V roku 1989 v novembri na Národní tříde v Prahe brutálne zasiahla proti študentom komunistická štátna bezpečnosť. Masívne odmietnutie tohto zásahu postupne otvorilo cestu ku koncu komunistického režimu. Preto je pre slovenských a českých študentov a študentky 17. november špecifický aj zo spoločenského nielen študentského hľadiska.

Hovoriť o študentskom živote a aktivitách  sa dá dnes slobodne. Hľadanie vlastnej cesty, motivácie ale aj toho, ako sa už v škole dá všeličo zmeniť a zlepšovať je tou najlepšou možnosťou ako takýto deň nielen osláviť ale aj zmysluplne využiť na hľadanie odpovedí a ciest k lepšiemu Slovensku.  Ďakujeme za dôveru a pozvanie. Radi sa opäť stretneme. V Banskej Bystrici alebo niekde inde.