Laureát prvého ročníka LEAF Award Ondrej Vrábel sa v polovici septembra zúčastnil celosvetovej konferencie pod názvom Sociálne inovácie a globálne etické fórum (SIGEF) v Singapure. Prezentoval tam svoj jedinečný projekt Pinf Hry, ktoré pomáhajú deťom s mentálnym postihnutím a špeciálnymi vzdelávacími potrebami.

Ondrejove programátorské začiatky

LEAF Award je program, ktorý hľadá a podporuje šikovné makovice s dobrým srdcom. Práve Ondrejove dobré srdce ho inšpirovalo k tomu, aby takéto hry naprogramoval.  “Mama má sesternicu Dášu, ktorá sa narodila s mozgovou obrnou. Všimol som si, že lepšie reaguje, keď jej písmenká a obrázky ukazujem na počítači. Tak som jej naprogramoval jednoduchú hru, pri ktorej sa dokázala na učenie sústrediť dlhšie. Mal som vtedy 11 rokov,” rozhovoril sa o programátorských začiatkoch Ondrej.

Ročný program podpory a rozvoja LEAF Award Ondrejovi umožnil premýšľať, ako svoj projekt posúvať ďalej, aby mohol pomáhať, čo najväčšiemu počtu detí.

„Pomohli ste mi lepšie uvažovať nad budúcnosťou projektu, ako je napríklad jeho finančná udržateľnosť či jeho právne súvislosti a podobne. Týmto mi LEAF veľmi pomohol. Bez neho by Pinf Hry nevyzerali tak, ako vyzerajú dnes. Za to som LEAFu veľmi vďačný.”

Celosvetová konferencia už po 2-krát

Ondrej sa však konferencie SIGEF nezúčastnil po prvýkrát. Pred troma rokmi bol na tejto konferencii vo švajčiarskej Ženeve ako najmladší účastník a jediný pozvaný zo strednej Európy Bol to pre mňa neuveriteľný zážitok, v 13 rokoch som predstúpil pred množstvo ľudí a svoju prácu som prezentoval v angličtine,” spomína na svoje prvé vystúpenie na verejnosti Ondrej.

Po troch rokoch si to zopakoval v Singapure. “Tentoraz to nebola klasická konferencia, ale každý pozvaný hosť svoju prácu prezentoval panelovým spôsobom. Bola tak bližšia interakcia s návštevníkmi,” uviedol k svoje ázijskej skúsenosti Ondrej.

PinfHry prekračujú hranice

16-ročný Ondrej je momentálne študentom Gymnázia L. Novomeského v Senici a so svojím projektom má smelé plány. “V súčasnosti je už dostupných 23 hier a využívajú sa vo viacerých školách a domácnostiach. Na Slovensku je to približne 1500 domácností. Okrem slovenčiny sú jeho hry aj v ďalších 12 jazykoch. Už teraz testujem ďalších päť hier a v beta verzii je už aj zapracovanie hlasov do nich,”

Držíme Ondrejovi palce a tešíme sa, že LEAF Award je súčasťou jeho príbehu.


Zdroj: http://skolskyservis.teraz.sk/skolstvo/o-vrabel-vytvoril-23-hier-pre-postihnu/44460-clanok.html?combinedGlobalTab_webmagazin=0