Čo ma baví nemusí byť to, čo viem najlepšie. Ja si spomínam na svoju túžbu spievať v spevokole. Tento sen sa mi začal plniť na vysokej škole. Raz však prišiel za mnou dirigent a poprosil ma, aby som tam už nechodil. Vraj naozaj neviem spievať a môj spev o nejaký ten poltón nižšie alebo vyššie ruší ostatných. Ale dobrý som v tom nebol. Takto sa skončila moja spevácka kariéra skôr, ako sa začala.

Zároveň si pamätám, ako prišiel za mnou sused so svojou mamkou a poprosil ma o pomoc s doučovaním matematiky. Bol som mimoriadne úspešný. Z najbližšej písomky dostal Tomáš jednotku. Vraj vďaka tomu, ako som mu všetko vysvetlil. Matika ma aj bavila a bol som v nej aj dobrý. Dnes by som si možno našiel spôsob ako to robiť vo väčšom. Aby som bol užitočný aj pre širší okruh rovesníkov. Nielen pre Tomáša.

Pri tom, čo robím je najdôležitejšie však to, prečo sa venujem tomu, čo robím. Volá sa to aj motivácia alebo to, prečo mi na projekte záleží. Chcem, aby sa všetci správali fér. Chcem vymyslieť niečo, čo je naozaj super a lepšie ako všetko ostatné. Rád by som podnikal alebo predával a mám chuť zariskovať s niečím naozaj novým a prekvapivým. No a bol by som rád, ak by to bolo aj užitočné pre druhých. Nepáči sa mi, ak majú bohatí a úspešní ľudia okolo svojich domov vysoké murované ploty a kamery na každom rohu. Svet je tu pre všetkých a je dôležité mať to na mysli.

To sú práve tie hodnoty, ktoré sa nedajú kúpiť ale veľmi mi na nich záleží. Ako na to? Na ZUŠ Dezidera Kardoša v Bánovciach nad Bebravou sme sa stretli s chlapciami a dievčatam z Bánoviec a okolia. Festival Kračúň je dielom študentov a tvorivých učiteľov, kde je priestor nielen pre zábavu ale aj pre tvorivé podnety, ktoré si vypýtal sám život.

Janka mala veľmi pekné dlhé vlasy. Rozhodla sa, že ich ponúkne firme, ktorá vyrába parochne pre pacientov, ktorí počas onkologickej liečby stratia vlasy a nosia parochne. Janka takto začala pomáhať práve skupine detí, ktoré už pracujú na projekte pomoci deťom na onkologickom oddelení.

Uvidíme, ako sa Janke podarí jej projekt rozvninúť. Je to super nápad. Ale je jasné, že nie každý si to môže dovoliť. Pekné dlhé vlasy na hlave nemá každý. Každý z nás však môže mať v hlave nejaký ten nápad, ktorý sa dá premeniť na zmyslulplný projekt.

Ak zistíme, čo nás baví, v čom sme naozaj dobrí, na čom nám najviac záleží a čo naozaj chceme vytvoriť alebo zlepšiť potom to stačí len spraviť. Je jasné, že je za tým veľa práce a úsilia. Ale stojí to za to. Nečakajme, kým sa to spraví za nás.