… a to, čo robíme my, sú len malé každodenné malé projekty.

Musíme vstať v určitú hodinu, aby sme sa stihli pripraviť na cestu do školy. Pripravujeme si raňajky, odhadujem čas nášho príchodu do školy a porovnávame ho s pohľadom na hodiny či mobil. Stihnem to dnes…? Ako to mám spraviť, aby som všetko stihol aj keď sa môj autobus zasekne v dopravnej zápche alebo keď sa  cestou do školy niekde zdržím? Každodenný projekt, ktorý dôverne pozná každý z nás.

Ester nás tam všetkých minule pozvala a je to naozaj nad moje finačné možnosti. A rodičia? Mohli by to zaplatiť? Alebo nájdem iného sponzora? Starú mamu alebo niekoho iného? Aj tak by to bolo drahé… Skúsim iné riešenia.

Organizujem narodeninovú oslavu a rozmýšľam ako to tentokrát spravím. Môj rozpočet je v porovnaní s možnosťami mojej priateľky Ester oveľa menší a nemôžem si dovoliť laserový zábavný park.

Ester nás tam všetkých minule pozvala a je to naozaj nad moje finančné možnosti. A rodičia? Mohli by to zaplatiť? Alebo nájdem iného sponzora? Starú mamu alebo niekoho iného? Aj tak by to bolo drahé… Skúsim iné riešenia. Mohli by sme ísť na spoločnú túru na Beckov. A opekačku. To by sme finančne zvládli všetci. A prišla by aj Nina. Má len mamu a musia naozaj oveľa viac šetriť ako napríklad Ester. Jej otec vraj dosť veľa zarába. A bolo by to aj zábavné. Aj to je projekt…

No a Alan ma poprosil, či by som mu tento rok nepomáhala s francúzštinou. Veľmi tomu nerozumie. Ale podľa mňa sa mu len nechce. Sme však už ôsmaci a pripravujeme sa na prijímačky. Chcel by ísť, ako ja, na bilingválny gympel. Jeho rodičia mu zaplatili aj doučovanie s jednou francúzskou učiteľkou ale je to dosť drahé a on jej nerozumie. Ponúkli mi päť euro na hodinu ale neviem, či by som to chcela robiť. Aj to je projekt…

Naše auto má najazdené už skoro 150000 kilometrov. Je dosť dobré ale tatino sa bojí chodiť na dlhé cesty. My dosť veľa cestujeme autom. Je to príjemné. Môžeme sa všade dostať, zastaviť ak to je potrebné alebo zaujímavé. Potrebujeme asi novšie auto. Tatino povedal, že aj to je projekt…

Malé a veľké projekty. Sú všade okolo. Záleží len na mne, či sa mi podarí niečo spraviť, zmeniť, vylepšiť. Len si to musím lepšie premyslieť. Napríklad si pripravím taký malý projekt ako si otvoriť diár, mobil či tablet a zapíšem si čo spravím zajtra ráno.

Koľko na to budem potrebovať času. A možno aj peňazí. Kto mi v tom bude vedieť pomôcť. A ako. Postavím si aj ja okolo seba taký malý svet. To bude môj projektík. A to čo som sa doteraz v škole a inde dozvedel spolu dosť súvisí. Stačí to spojiť. Určite sa o to aspoň pokúsim.