V  16 školách sme sa počas 21 workshopov stretli osobne s 315 žiačkami, žiakmi, študentmi a študentkami. A samozrejme ich učiteľkami a učiteľmi, veľmi často aj spolu s riaditeľmi a riaditeľkami ich škôl. Prešli sme po našom krásnom Slovensku viac ako 5000 kilometrov.

Košice, Prešov, Semerovo, Dubová, Liptovský Mikuláš, Bratislava, Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Svit, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Tisovec, Trstená. K tomu zopár podujatí Rady mládeže Slovenska, webinár, plagáty, osobné rozhovory, telefonáty, facebookové posty, blogy…

  

Nápady sa zmenili, neraz aj pred našimi očami, na projekty. Alebo ste zistili, že to, čo robíte je už niečo úžasné a stojí to za povšimnutie. Projekt doučovania matematiky, internetový portál, pomoc zatúlaným zvieratám v spolupráci s existujúcimi útulkami, organizácia umeleckého či filmového festivalu, jarmoku či pomoci chorým deťom. Lebo to robíte dlhodobo, cieľavedome a stále lepšie. Takto uvažujú tvoriví mladí podnikatelia, aktivisti a verejne činné dievčatá a chlapci. Nečakajú na iných. Sami sa ujímajú iniciatívy a robia, čo treba. Zo dňa na deň si makovičky a makovice uvedomili, že všetko sa dá. Stačí chcieť a nájsť tú správnu motiváciu. Má to zmysel.

Dobré nápady si nájdu cestu k realizácii, ak vieme o nich hlbšie premýšľať, rozprávať sa o nich s kamarátmi, učiteľmi alebo odborníkmi. Ak si vieme naše projekty a aktivity naplánovať, venujeme sa im pravidelne a oduševníme pre ne tých správnych ľudí. Vtedy príde aj nečakaná podpora, či sponzori a investori.

 

Slová sa premenia na činy len tak, že to, o čom hovoríme aj spravíme. A ak sa to nepodarí, tak to spravíme ešte raz a lepšie. Neúspech nie je omyl. Je to moment, kedy zistíme, že treba postupovať inak. Práve vtedy sa naozaj učíme. A ideme ďalej.

Ďakujeme všetkým za pozvanie! Bolo to aj pre nás úžasné vidieť, ako sa dievčatá a chlapci či ich páni učitelia a učiteľky reálne zaujímajú o to, ako, čím a prečo meniť tento svet. A že veria, že sa to dá a že to má zmysel. Nečakajú na reformu ani peniaze, ale sami sa púšťajú do práce na zmene a zlepšovaní sveta okolo nich.

Neúspech nie je omyl. Je to moment, kedy zistíme, že treba postupovať inak. Práve vtedy sa naozaj učíme.

Ďakujeme za momenty inšpirácie, ktoré sme spolu s vami zažili. Veríme, že to bude pokračovať. Prihlasovacie formuláre naše spoločné uvažovanie posunú ešte ďalej a len tak sa o vašich projektoch dozvieme. Neváhajte, vyplňte ich. V Semerove, v Dubovej, v Poprade aj v Liptovskom Mikuláši.

 

Prihlasovanie je otvorené do 5.februára 2018, preto neváhajte a povzbuďte šikovné makovice vo Vašich triedach, aby nám dali vedieť o tom, čomu sa venujú. Alebo nebuďte prehnane utiahnutí, pozbierajte odvahu a prihláste sa.

Príležitosť dostať podporu, dobrú radu, ako aj 5000€ na bežiaci projekt, je na dosah. Potom je rada na nás. Pozorne si vaše prihlášky prečítame. Potom čakajú najlepších dve kolá rozhovorov a vo finále odborná porota rozhodne, kto sa dostane do programu podpory a rozvoja.