Emanuel Kucbel získal LEAF Award za svoju študentskú marketingovú agentúru TOCHKA production. Hovorí, že vďaka LEAF Award napreduje nielen s projektom, ale aj osobnostne.  LEAF Award môže byť súčasťou aj tvojho príbehu. Stačí vyplniť prihlášku.


Začalo to všetko v jeden sychravý decembrový deň. Konečne som sa prinútil a odhodlal napísať prihlášku do LEAF Award. Išlo mi to dokonale, až do otázky “Ako tvoj projekt pomôže spoločnosti?”. Vravím si: “well, ďaľšia marketingová agentúra toho veľa vo svete nenarobí……iba žeby? My vlastne nie sme obyčajná marketingová agentúra”. A vtedy moja myšlienka, odložená niekde vzadu v hlave, o tom predávať študentskú robotu ako profesionálnu, uzrela svetlo sveta a dostala sa na papier. V tom momente sa zrodila idea TOCHKY production. A už len rástla.

Nech máte akýkoľvek projekt, neváhajte. Či už sa vám podarí iba premyslieť ho do detailov vďaka prihláške, alebo nakoniec zažijete tento životný obrat ako ja, všetko závisí na tej hodinke, ktorú strávite pri prihláške. Takže určite neváhajte. NE-VÁ-HAJ-TE.

Aspoň teda do ďalších otázok. Ktoré boli konkrétne. A ja som sa nad nimi musel konkrétne zamýšlať. Myslím, že počas vypĺňania prihlášky som prvýkrát dostal akú-takú predstavu, čo by som mal robiť a ako chcem, aby moja firma vyzerala. Preto, ak máte v hlave nejaký nápad, len vyplňte prihlášku. Už  len to, že sa donútite nad vaším nápadom rozmýšlať, je pokrok. A dá vám to veľa.

No a potom prišiel mail…

…že ma vybrali do užšieho výberu. A ja som neveril. A prišli telefonáty. A ja som stále neveril. Až jeden príjemný letný májový večer v Bratislave, po vypočutí svojho mena, som si uvedomil, že wau, stalo sa to. 17.mája sme sa počas slávnostného večera dozvedeli, kto vstupuje do ročného programu podpory a rozvoja.

Dvaja vedci a umelec. Boli sme zaujímavá trojka a bolo vidno, že program LEAF Award je naozaj pre každého.

Myslím, že tento pocit zažívajú celebrity, ktoré vyhrajú Grammy alebo Oscara. Hneď z pódia nás zobrali dozadu, kde prišlo fotenie, rozhovory, networking s úspešnými ľuďmi, ktorí sú mi vzorom (napr. som mal šancu porozprávať sa s Matúšom Vallom a on v tej chvíli vedel, kto som! :D) a ja som nemal šancu sa počas toho nátlaku emócií ani len spamätať. No a vtedy mi došlo, že LEAF Award nie je iba o tej finančnej čiastke. Že sa v tomto ocenení ukrýva oveľa viac. Oveľa viac.

Zmenil som sa aj osobnostne. Vďaka pravidelnému mentoringu sa z chaotického umelca, ktorý sa trápi s podnikaním, stal chaotický umelec, ktorý sa trápi okrem podnikania ešte aj s excelom.

No a ďalej to už poznáte.

A vlastne nepoznáte. Tak mi dovoľte vám to rozpovedať. Po tomto večeri nastal v mojom živote obrat. Bol to ten pocit, že okej, niekto mi teraz maximálne verí a musím do toho dať všetko. Takže, keď opadla tá radosť, uvedomil som tú zodpovednosť,  ktorú mám. A bolo ten len dobre. Pretože som konečne musel makať.

Založili sme stránku, vytvorili team, rozšírili portfólio. Prišli prví klienti, stáž, točenie kapely na grape festivale, výlet do Gdansku a video pre letenkyzababku.sk a mnoho iného.

Treba podotknúť, že vďaka LEAF Award sme prvý rok našej práce nemuseli investovať ani cent do marketingu. Mali sme doteraz vždy dostatok klientov a keby sme ich mali viac, už by sme nestíhali. Toto ocenie nám darovalo obrovský mediálny nárast (a boli sme spomenutý v článku na Forbes YAY!).

A zmenil som sa aj osobnostne. Vďaka pravidelnému mentoringu sa z chaotického umelca, ktorý sa trápi s podnikaním, stal chaotický umelec, ktorý sa trápi okrem podnikania ešte aj s excelom. Je to beh na dlhú trať, ale musím povedať a pochváliť svoje snaživé ja, že niektoré veci sa mi darí zlepšovať. Počas tohto roka som zažil dva veľké pády, kde som v jeden týždeň prišiel o dvoch veľkých klientov kvôli mojej neprofesionalite, podujatie, ktoré som organizoval, nevyšlo podľa mojich predstáv a tým pádom prišiel mental breakdown. Ale vďaka prístupu ľudí z LEAFu, ktorí úplne chápali, že takéto veci sa dejú, som sa bez problémov dostal back on a track a poučil sa z chýb. Teda aspoň trošku.

Words of wisdom nakoniec. Nech máte akýkoľvek projekt, neváhajte. Či už sa vám podarí iba premyslieť ho do detailov vďaka prihláške, alebo nakoniec zažijete tento životný obrat ako ja, všetko závisí na tej hodinke ktorú strávite pri prihláške. Takže určite neváhajte. NE-VÁ-HAJ-TE.


Ak chcete spoznať prácu Tochka Production, follownite @tochkask na IG a FB a @tochka na youtube, lebo sa snažíme robiť parádne veci.