Porota

Ondrej Vrábel je jedným z prvých laureátov LEAF Award. Jeho PINF Hry, ktoré pomáhajú deťom so špeciálnymi potrebami sú už dnes svetovým unikátom, sú dostupné v 12 svetových jazykoch a 16-ročný gymnazista neustále pracuje na ich vylepšovaní. Je medzičasom najmladším nositeľom ocenenia Krištáľové krídlo v kategórii filantropia. Tohto roku sa dostal aj do výberu 30 inšpiratívnych mladých ľudí časopisu Forbes. Prezentoval svoje PINF hry na Web summite v Portugalsku a Wolves Summite vo Varšave. Spolupracuje s mladými aj dospelými IT špecialistami, ktorí sú zároveň jeho inšpiráciou. A stále sa kamaráti aj s LEAF-om, preto sme ho pozvali aj do našej poroty LEAF Award.

Saša Miklášová vstúpila do kreatívneho biznisu založením internetového obchodu Sashe.sk, ktorý už osem rokov prezentuje originálnu tvorbu slovenských výrobcov, dizajnérov a remeselníkov.  Sashe združuje komunitu kreatívnych ľudí, ktorí sa radi pridávajú aj k rôznym benefičným projektom. Saša je tvorivá, otvorená novým nápadom a vie, že školy, žiaci a študenti potrebujú našu pomoc a podporu. Preto sa, ako sama povedala, s radosťou pridala aj do poroty LEAF Award so svojím inšpiratívnym príbehom a tvorivým elánom.

Vladimír Šucha je geológ a univerzitný profesor. Je generálnym riaditeľom Spoločného výskumného centra Európskej komisie. Predtým pracoval šesť rokov ako riaditeľ v Generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre vzdelávanie a kultúru v Bruseli. Má zároveň bohaté akademické a výskumné skúsenosti. Pôsobil ako vedecký pracovník a profesor na Slovensku, ale aj v mnohých výskumných a univerzitných pracoviskách na svete. Je autorom približne 100 vedeckých publikácií. V jeho osobe vnímame vzácne prepojenie ľudskej zrelosti, vedeckej kompetencie, učiteľského poslania, snahy o inovácie aj aktívnu podporu konkrétnych ľudí a projektov, ktoré spájajú život s vedeckými poznatkami a ich praktickým využitím v budúcnosti v rámci Slovenska, Európy, ale aj rôznych častí sveta.

Mária Smreková je jednou zo zakladateliek 1. súkromného gymnázia v Bratislave. V súčasnosti je jeho riaditeľkou a zároveň učiteľkou chémie. Je členkou správnej rady Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska. Verejnosť aj školské prostredie ju pozná ako inovatívnu aktívnu riaditeľku, ktorá vytvorila otvorené a tvorivé prostredie strednej a základnej školy, ktoré už 27 rokov otvára nové cesty slovenským školákom praktickými krokmi tam, kde je to najviac potrebné. Za dlhoročné významné zásluhy v oblasti školstva, výchovy a vzdelávania jej bola udelená Medaila Prezidenta SR. Je členkou poroty LEAF Award už tretíkrát a jej skúsenosť a inšpiratívne uvažovanie prepája školy s praktickým životom, a preto si jej prítomnosť v našej komunite mimoriadne vážime. Sme radi, že Mária Smreková svojou energiou a skúsenosťou pomáha aj nám.

Zdroj: SME – Jozef Jakubčo)

Peter Irikovský je globálny podnikateľ, hrdý otec a fanúšik sebarozvoja. Pomohol vybudovať už niekoľko úspešných spoločností. Slevomat sa pod jeho vedením stal jednotkou v šiestich krajinách s obratom viac ako 100 miliónov eur. V Groupon UK bol niekoľkokrát ocenený ako najlepší regionálny riaditeľ. Vo všetkých svojich aktivitách rád prepája motivovaných ľudí s inovatívnymi business modelmi, aby spolu čo najrýchlejšie vyrástli na svetovú úroveň. Platí to aj pre scale-up Exponea, na ktorého čele momentálne stojí.

Exponea vyvíja a dodáva unikátnu platformu pre marketingovú automatizáciu a dátovú analytiku poháňanú AI. Spolupracuje s e-commerce lídrami z celého sveta, ako Missguided, Zoot, Kiwi.com, Electronic Star, alebo T-Mobile. Pod Petrovým vedením sa Exponea stala jednou z najrýchlejšie rastúcich SaaS firiem na svete (najrýchlejšie rastúca podľa rebríčka SaaS1000 a 2. najrýchlejšie rastúca v kategórii miliónových firiem podľa rebríčka Latka100). Firemnou ašpiráciou je rastom predbehnúť legendy ako Slack, Box, alebo Twilio.

Rovnakú pozornosť Peter venuje aj rastu ľudí. Pre svojich spolupracovníkov v Exponea sa snaží vytvárať prostredie, kde sa rozvinú v budúcich biznis lídrov. Podporuje v nich etické podnikanie s cieľom nachádzať “win-win-win” príležitosti pre nich samých, ich firmy a okolie, v ktorom pôsobia. V neziskovom svete už tretí rok spolupracuje s LEAF Award ako porotca, je predsedom dozornej rady Duke of Edinburgh International Award na Slovensku a pomáhal tiež rozbehnúť Mini-tech MBA for Women.

Po rokoch strávených v zahraničí žije s manželkou a dvoma deťmi na Slovensku.