LEAF Award

POZVÁNKA

PRÍĎ NA SLÁVNOSTNÉ ODOVZDÁVANIE OCENENÍ LEAF AWARD,
KTORÉ SA KONÁ 19. JÚNA V BRATISLAVE.

VSTUP VOĽNÝ,
STAČÍ SA ZAREGISTROVAŤ.

Shortlist kandidátov na ocenenie LEAF Award

 • Priestor pre mladú kreativitu - Laura Bilíková, Časopis HMOTA

  Priestor pre mladú kreativitu - Laura Bilíková, Časopis HMOTA

  Laura a jej tím pracujú na časopise, ktorý spája a zviditeľňuje mladých žurnalistov a umelcov. Má ponúknuť priestor najmä študentom, ktorí radi píšu či tvoria. Názov časopisu značí, že komunita grafikov, fotografov, ilustrátorov či poetov vie vytvoriť niečo hmotné a stáva sa tak zhmotnením kreativity či umenia samotného. Víziou projektu je stabilná komunita prispievateľov tvorby a vytvorenie kolektívu, kde môže každý prispieť svojimi nápadmi. Ďalším cieľom je tiež čitateľmi pomerne žiadaná tlačená verzia časopisu. Prispievatelia sa momentálne stretávajú a tvoria internetové vydania pre fanúšikov, ktorých číslo stále rastie najmä na sociálnych sieťach.
 • Zero-Waste móda - Michaela Suchá, Project4People - Young & Eco

  Zero-Waste móda - Michaela Suchá, Project4People - Young & Eco

  Miška a jej spolužiačka Heňa pomocou svojho projektu dvíhajú povedomie o problémoch v módnom priemysle. Téma rýchlej módy nie je však podľa jej slov tak otvorená ako by mala byť. Oblečenie, ktoré kupujeme je lacné a nekvalitné, škodí životnému prostrediu i nám. Miška v rámci projektu oslovila niekoľko stredných škôl, kde zorganizovala viaceré prednáškové dni na danú tému. Verí, že toto je prvý krok k podpore šikovných lokálnych návrhárov, ktorých máme hneď niekoľko aj na Slovensku, a ktorí vyrábajú eticky a z overených materiálov. V druhej fáze ich projektu sa študenti majú stretnúť s práve takýmito návrhármi, ktorí im prostredníctvom workshopov a konzultácií pomôžu si ušiť vlastný originálny módny kúsok z už inak nepotrebného oblečenia. V poslednom bode sa uskutoční módna prehliadka účastníkov, kde okrem stredoškolákov bude môcť zavítať i širšia pozornosť.
 • Občania môžu byť bližšie ku komunálnej politike - Peter Kováč, Hlas mesta

  Občania môžu byť bližšie ku komunálnej politike - Peter Kováč, Hlas mesta

  Peter navrhuje internetovú platformu, pomocou ktorej by výrazne uľahčil komunikáciu ohľadom komunálnej politiky. Hlasmesta.sk má ponúknuť priestor občanom na navrhnutie akejkoľvek diskusnej témy pre mestské zastupiteľstvo. Ľudia si taktiež budú môcť pozrieť aktuálne dianie v rámci rokovaní mesta či podať sťažnosť. Momentálne je navrhnutý dizajn platformy a zhromaždený tím mladých študentov zapálených pre danú tému, ktorí na jej ďalšom vývoji chcú spolupracovať. Peter verí, že takáto stránka by prospela demokracii v meste a zmenila pohľad verejnosti na komunálnu politiku. Ďalej plánuje zaregistrovať Hlas mesta ako občianske združenie či neziskovú organizáciu a kontaktovať priamo mestské zastupiteľstvo, aby sa dohodli na podmienkach fungovania. Stránka by mohla v budúcnosti získať sponzorov a zlepšiť tak marketing, ktorý potrebný pre jej plnohodnotné fungovanie medzi ľuďmi.
 • Robotikou ku vzdelaniu Stanislav Jochman, Robot Cing

  Robotikou ku vzdelaniu Stanislav Jochman, Robot Cing

  Stanislav prostredníctvom svojho projektu vyvíja robota s názvom Cing, ktorý má slúžiť ako edukačná pomôcka pre deti na základnej škole. Pomocou tohto robota sa deti budú môcť naučiť základy robotiky i programovania samotného. Robota sa deti budú môcť poskladať aj doma, nakoľko mu Stanislav plánuje vytvoriť príručku, ktorá jednotlivé kroky zrozumiteľne vysvetlí. Stanislavov tím sa práve venuje rozširovaniu robotových funkcií. V blízkej budúcnosti plánujú robota dokončiť a nazbierať spätnú väzbu od prvých používateľov a ich rodičov.
 • K zelenšiemu zajtrajšku - Daniela Gregušová, Ekologické ľanové obaly YOMA

  K zelenšiemu zajtrajšku - Daniela Gregušová, Ekologické ľanové obaly YOMA

  Danielin projekt YOMA sa zameriava na výrobu plne prírodných ľanových obalov na zošity, učebnice či knihy. Táto ekologická náhrada plastových obalov je hypoalergénna, antibakteriálna, bude sa dať prať i kompostovať. Pomocou tohto projektu sa Daniela a jej tím snažia ľuďom ukázať, že na rozhodnutiach každého z nás záleží. Chcú vysvetliť bežnému človeku, že pokiaľ budeme zmenšovať množstvo odpadu, ktoré vyprodukujeme, prispejeme tak k zelenšiemu zajtrajšku našej planéty. Momentálne sa Danielimu projektu darí a ľudia majú o ušité výrobky záujem, čomu nasvedčujú aj cez tri stovky podporovateľov na sociálnych sieťach. Danielina vízia zahŕňa predaj v rôznych kútoch Slovenska a Česka, neskôr možno dokonca po celom svete.
 • Koniec nevýhodným hypotékam - Jakub Adamec, BSG up

  Koniec nevýhodným hypotékam - Jakub Adamec, BSG up

  Niet pochýb, že o hypotekárny úver dnes žiadajú mnohí občania Slovenska. Nie každá hypotéka je ale univerzálne výhodná, a naše rozhodnutie by malo záležať na mnohých faktoroch, v ktorých sa bežný človek často stratí. Po konzultáciách s odborníkmi sa Jakub rozhodol vyvinúť BSG up – platformu, ktorá prepája vyškolených odborníkov s bežnými občanmi. Po hodinách dennej práce, vymýšľania algoritmov, ich testovania a oslovovania ďalších partnerov sa Jakubovi podarilo vytvoriť virtuálne miesto, kde sa ľudia môžu stretnúť či poradiť s odborníkom v ich okolí. Podarilo sa mu takto pokryť celé Slovensko a od decembra 2018 je oficiálne spustená online registrácia. Jakub teraz pracuje na marketingu a vyvinutí dôvery vo svoj projekt medzi bežnými ľuďmi.
 • Nezvyčajné umenie na nezvyčajných miestach - Filip Kováč, Odyssea

  Nezvyčajné umenie na nezvyčajných miestach - Filip Kováč, Odyssea

  Filip začal asi pred rokom pracovať na sérií podujatí, ktorú nazval Odyssea. Prostredníctvom týchto podujatí sa Filip a jeho tím snažia dostať spojenie vizuálneho umenia a hudby do naozaj netradičných priestorov (ako napríklad budova bývalých stredoslovenských elektrární). Poskytujú tak priestor pre mladých a začínajúcich umelcov, no snažia sa taktiež spolupracovať s už známymi ľuďmi. Pri realizácii podujatí kladú vysoký dôraz na kvalitné technické zabezpečenie a, samozrejme, vzhľad a bezpečnosť. Doteraz sa im takto podarilo zorganizovať tri podujatia, na ktorých sa zúčastnilo takmer 300 ľudí. V budúcnosti Filip plánuje osloviť majiteľov ďalších nezvyčajných miest a vytvoriť nové partnerstvá.

Video z minuloročného galavečera k odovzdávaniu ocenení LEAF Award

Kto nám pomáha vyberať - Porota LEAF Award

Ondrej Vrábel je jedným z prvých laureátov LEAF Award. Jeho PINF Hry, ktoré pomáhajú deťom so špeciálnymi potrebami sú už dnes svetovým unikátom, sú dostupné v 12 svetových jazykoch a 16-ročný gymnazista neustále pracuje na ich vylepšovaní. 

Saša Miklášová vstúpila do kreatívneho biznisu založením internetového obchodu Sashe.sk, ktorý už osem rokov prezentuje originálnu tvorbu slovenských výrobcov, dizajnérov a remeselníkov.  

Vladimír Šucha je geológ a univerzitný profesor. Je generálnym riaditeľom Spoločného výskumného centra Európskej komisie. Predtým pracoval šesť rokov ako riaditeľ v Generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre vzdelávanie a kultúru v Bruseli. 

Mária Smreková je jednou zo zakladateliek 1. súkromného gymnázia v Bratislave. V súčasnosti je jeho riaditeľkou a zároveň učiteľkou chémie. Je členkou správnej rady Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska.

Peter Irikovský je podnikateľ, otec a fanúšik sebarozvoja. Pomohol vybudovať už niekoľko úspešných spoločností. Pracoval pre Slevomat, Groupon, momentálne stojí na čele Exponea.

Robert Redhammer je rektorom STU v Bratislave. Je predsedom Rady pre vedu a techniku Rady vysokých škôl. Spolupodieľal sa aj na konzultáciách pri zostavovaní Akčného plánu SR veda, výskum, inovácie.

Jaroslav Holeček je viceprezident ZAP SR. V automobilovej výrobe a personalistike sa odvíja celá jeho kariéra. Začal v Trnavských automobilový závodoch, neskôr sa stal riaditeľom SOU TAZ Trnava. Potom pokračovala jeho kariéra vo VW na Slovensku, Rusku a v Portugalsku.

Kristína Uličná je študentkou King´s College London. Jej projekt navrhujúci využitie cholesterolu v boji proti rakovine sa v roku 2014 prebojoval medzi finalistov svetovej súťaže v obore veda a technika – INTEL ISEF. Je bývalá účastníčka LEAF Summer Leadership Camp.

Martin Bútora je sociológ, spisovateľ, diplomat a vysokoškolský pedagóg. Bol poradcom prezidenta ČR Václava Havla, neskôr veľvyslancom SR v USA. Je spoluzakladateľom Inštitútu pre verejné otázky a poradcom prezidenta SR Andreja Kisku.

Napísali o nás