LEAF Award

4. ročník LEAF Award už pozná svojich laureátov

19. júna sa v bratislavskom Zrkadlom háji konalo slávnostné odovzdávanie ocenení LEAF Award.

Týmto večerom vstúpili do ročného rozvojového programu traja laureáti spomedzi šttudentov  do 19 rokov a traja členovia z LEAF komunity z radov učiteľov, mladých profesionálov a Slovákov v zahraničí.  Všetkých ocenených teraz čaká ročný mentoring spojený s finančnou pomocou až do výšky 5000 eur. 

Laureáti LEAF Award

 • Občania môžu byť bližšie ku komunálnej politike - Peter Kováč, Hlas mesta

  Občania môžu byť bližšie ku komunálnej politike - Peter Kováč, Hlas mesta

  Peter navrhuje internetovú platformu, pomocou ktorej by výrazne uľahčil komunikáciu ohľadom komunálnej politiky. Hlasmesta.sk má ponúknuť priestor občanom na navrhnutie akejkoľvek diskusnej témy pre mestské zastupiteľstvo. Ľudia si taktiež budú môcť pozrieť aktuálne dianie v rámci rokovaní mesta či podať sťažnosť. Momentálne je navrhnutý dizajn platformy a zhromaždený tím mladých študentov zapálených pre danú tému, ktorí na jej ďalšom vývoji chcú spolupracovať. Peter verí, že takáto stránka by prospela demokracii v meste a zmenila pohľad verejnosti na komunálnu politiku. Ďalej plánuje zaregistrovať Hlas mesta ako občianske združenie či neziskovú organizáciu a kontaktovať priamo mestské zastupiteľstvo, aby sa dohodli na podmienkach fungovania. Stránka by mohla v budúcnosti získať sponzorov a zlepšiť tak marketing, ktorý potrebný pre jej plnohodnotné fungovanie medzi ľuďmi.
 • Robotikou ku vzdelaniu - Stanislav Jochman, Robot Cing

  Robotikou ku vzdelaniu - Stanislav Jochman, Robot Cing

  Stanislav prostredníctvom svojho projektu vyvíja robota s názvom Cing, ktorý má slúžiť ako edukačná pomôcka pre deti na základnej škole. Pomocou tohto robota sa deti budú môcť naučiť základy robotiky i programovania samotného. Robota sa deti budú môcť poskladať aj doma, nakoľko mu Stanislav plánuje vytvoriť príručku, ktorá jednotlivé kroky zrozumiteľne vysvetlí. Stanislavov tím sa práve venuje rozširovaniu robotových funkcií. V blízkej budúcnosti plánujú robota dokončiť a nazbierať spätnú väzbu od prvých používateľov a ich rodičov.
 • K zelenšiemu zajtrajšku - Daniela Gregušová, Ekologické ľanové obaly YOMA

  K zelenšiemu zajtrajšku - Daniela Gregušová, Ekologické ľanové obaly YOMA

  Danielin projekt YOMA sa zameriava na výrobu plne prírodných ľanových obalov na zošity, učebnice či knihy. Táto ekologická náhrada plastových obalov je hypoalergénna, antibakteriálna, bude sa dať prať i kompostovať. Pomocou tohto projektu sa Daniela a jej tím snažia ľuďom ukázať, že na rozhodnutiach každého z nás záleží. Chcú vysvetliť bežnému človeku, že pokiaľ budeme zmenšovať množstvo odpadu, ktoré vyprodukujeme, prispejeme tak k zelenšiemu zajtrajšku našej planéty. Momentálne sa Danielimu projektu darí a ľudia majú o ušité výrobky záujem, čomu nasvedčujú aj cez tri stovky podporovateľov na sociálnych sieťach. Danielina vízia zahŕňa predaj v rôznych kútoch Slovenska a Česka, neskôr možno dokonca po celom svete.
 • Všetko, čo ťa v škole nenaučia - Julián Gerhart, Zmudri.sk

  Všetko, čo ťa v škole nenaučia - Julián Gerhart, Zmudri.sk

  Ešte počas štúdia na Aarhus University v Dánsku stážoval cez LEAF program pre Slovákov v zahraničí v Dobrom Anjelovi. Dnes vedie projekt Zmudri s tímom šiestich dobrovoľníkov od augusta 2018. Hlavným cieľom je zlepšiť informovanosť študentov stredných škôl v oblasti praktických a občianskych tém. Robia to formou interaktívnych video kurzov. Namiesto teoretických poučiek učia v praxi aplikovateľné vedomosti. Videá často obsahujú odľahčené prvky komunikácie, ktoré rezonujú s mladými ľuďmi. Viac ako 3000 ľudí absolvovalo aspoň jeden kurz, zozbierali viac ako 1400 formulárov so spätnou väzbou a kurzy Zmudri boli použité na viac ako päťdesiatich školách. Objavili sa v širokej škále médií – fičí.sk, .týždeň, StartipUP, Refresher, Markíza, Express či zones.sk.
 • Etickosť a transparentnosť vo financovaní - Michal Nešpor

  Etickosť a transparentnosť vo financovaní - Michal Nešpor

  Na projekte CROWDBERRY pracuje 11 členov tímu v Bratislava a Prahe a je na trhu štvrtý rok. S LEAFom v rámci programu DELTA si Michal pochvaľuje hlavne mentoring. Dôležité miesto v obchodnej stratégii CROWDEBERRY majú profesionálnosť a transparentnosť. V podnikaní sa opierajú aj o morálny a etický kódex. Michal videl na Slovensku veľký priestor na vylepšovanie kvality, úrovne, know-how a skúseností v oblasti financovania a investovania. Chcel priniesť skúsenosti zo zahraničia v oblasti investovania do mladých inovatívnych spoločností. Dlhodobo chce budovať zdravé, transparentné podnikateľské podhubie, ktoré uspeje v medzinárodnej konkurencii a bude pevnou súčasťou slovenskej a českej ekonomiky.
 • Osobný a sociálny rozvoj študentov - Lucia Bokesova

  Osobný a sociálny rozvoj študentov - Lucia Bokesova

  Lucia Bokesová je skvelá stredoškolská učiteľka s približne 15 ročnou praxou. Lucia verí, že v školách by sme mali okrem akademického formovania žiakov venovať priestor a pozornosť i tomu, ako im pomôcť zlepšiť vzťahy, pocit šťastia a život ako taký. Vypracovala projekt Osobný a sociálny rozvoj. V jeho rámci žiaci majú možnosť pozrieť sa napríklad na to ako oddychovať, ako si zorganizovať čas, preskúmať čo je emočný balast, objavovať svoje vnútorné zdroje, či zoznámiť sa s nenásilnou komunikáciou Marshalla Rosenberga. Lucia sa chce podeliť o svoje skúsenosti so širšou komunitou učiteľov prostredníctvom sérií workshopov. Ich cieľom bude oboznámiť ich s konceptom projektu a jednotlivými prístupmi, aby ich mohli následne použiť pri práci so svojimi žiakmi.

KTO NÁM POMÁHA VYBERAŤ - POROTA LEAF AWARD

Ondrej Vrábel je jedným z prvých laureátov LEAF Award. Jeho PINF Hry, ktoré pomáhajú deťom so špeciálnymi potrebami sú už dnes svetovým unikátom, sú dostupné v 12 svetových jazykoch a 17-ročný gymnazista neustále pracuje na ich vylepšovaní. 

Saša Miklášová vstúpila do kreatívneho biznisu založením internetového obchodu Sashe.sk, ktorý už deväť rokov prezentuje originálnu tvorbu slovenských výrobcov, dizajnérov a remeselníkov.  

Vladimír Šucha je geológ a univerzitný profesor. Je generálnym riaditeľom Spoločného výskumného centra Európskej komisie. Predtým pracoval šesť rokov ako riaditeľ v Generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre vzdelávanie a kultúru v Bruseli. 

Mária Smreková je učiteľkou chémie a jednou zo zakladateliek 1. súkromného gymnázia v Bratislave, ktoré dlhé roky viedla ako riaditeľka. Je členkou správnej rady Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska.

Peter Irikovský je podnikateľ, otec a fanúšik sebarozvoja. Pomohol vybudovať už niekoľko úspešných spoločností. Pracoval pre Slevomat, Groupon, momentálne stojí na čele Exponea.

Napísali o nás

STARTITUP.SK: Nemajú ani 20 rokov a menia svet k lepšiemu. LEAF Award ocenil talentovaných Slovákov

STARTITUP.SK: Nemajú ani 20 rokov a menia svet k lepšiemu. LEAF Award ocenil talentovaných Slovákov

Dnes večer sa v Bratislave uskutočnil 4. ročník ocenení LEAF Award na podporu mladých talentovaných ľudí vo veku 13 až 19 rokov Medzi ocenenými sa ocitli zakladateľka eko značky YOMA, mladý robotik aj vývojár aplikácie Hlas mesta Viac sa dočítate na: https://www.startitup.sk/nemaju-ani-20-rokov-a-menia-svet-k-lepsiemu-leaf-award-ocenil-talentovanych-slovakov/
Zdroj: startitup.sk |
 • LEAF Award_01
 • LEAF Award_02
 • LEAF Award_03
 • LEAF Award_04
 • LEAF Award_05
 • LEAF Award_06