Vyhynutá ZOO

Zem stále opúšťa stále väčšie množstvo zvierat, a naozaj to nie je kvôli odsťahovaniu sa inú planétu. A už vôbec nie dobrovoľne. Nie nie, naozaj sa nerozprávame o dinosauroch alebo vtákopyskoch. Problém je totiž vážnejší ako si myslíme.

Poďme si spolu nachvíľu zafantazírovať… Ste so svojimi vnúčatami v ZOO, do ktorej Vás zobrali ešte Vaši rodičia ako dieťa. Vo výbehu so žirafami vidíme len poobhrýzané listy zo stromov a veľkú tabuľu. Píše sa na nej ,,Ľutujeme, žirafy už nikde nenájdete. Pozrite si 2 posledné slony na Euroázijskom kontinente, len 100m vzdialený výbeh!“ Nepríjemná predstava? Aspoň vieme, o čom je reč.

Podľa viacerých štúdií je momentálne vyhynutých okolo 5400 cicavcov, okolo 10000 vtákov, 30000 rýb a 950,000 hmyzu. Najviac zla sme napáchali len za posledných sto rokov!

Ako? Pesticídy, odlesňovanie, lov a pytliactvo, znečisťovanie životného prostredia všeobecne… Možno by bolo fajn pripomenúť, že aj my žijeme na Zemi, a takýmto spôsobom si zabíjame nielen prírodu, ale aj sami seba.
Riešenie? Najprv by sme si to mohli všetci uvedomiť. Jedna lastovička leto nerobí, a treba začať od seba, od svojich detí – lebo iba z človeka, človek sa narodí.

Cieľová skupina
Vyhynutá ZOO bude voľne sprístupnená ako deťom, tak i dospelým. Obyvateľom mesta Nitra, i turistom. Tým, čo sa zaujímajú o životné prostredie, ale aj tým čo nie. Jednoducho všetkým ľuďom, žijúcim na Zemi.

Čo bude výsledkom projektu?
Výsledkom projektu bude náučný chodník medzi umelecky vytvorenými podobizňami vyhynutých zvierat, ideálne aj v klietkach, alebo vo svojom prirodzenom prostredí – pre autentickosť. Každé zviera bude mať informačnú tabuľku, rovnako ako v ZOO – charakteristiku, s pôvodom a dátumom vyhynutia, prípadne iné zaujímavosti. Rovnako budú k dispozícii informácie, ako sa správať aby sme znížili znečisťovanie životného prostredia. Od základných, ako je ,,neháď odpadky na zem“, recyklovanie a šetrenie elektriny, až po ,,slow fashion“, život bez odpadu a podporovanie lokálnych značiek miesto veľkoobchodov.

Propagácia  a viditeľnosť projektu
Propagácia prostredníctvom plagátov na verejných plochách, prostredníctvom sociálnych sietí  a v priestoroch škôl a škôlok, plagáty v autobusoch – počas fyzickej realizácie projektu a pred slávnostným otvorením.


Páči sa vám šikovná makovica, ale neviete ako pomôcť? Pomôže aj váš LIKE alebo ZDIEĽANIE. 🙂